Notowania

wiadomości
17.12.2013 11:22

Korea Płn.: Po egzekucji wuja Kima z sieci zniknęły tysiące artykułów

Po niedawnej egzekucji wuja północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una z archiwów internetowych tamtejszych mediów wymazane zostały dziesiątki tysięcy artykułów - podała amerykańska strona internetowa monitorująca północnokoreańskie media.

Podziel się
Dodaj komentarz

Po niedawnej egzekucji wuja północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una z archiwów internetowych tamtejszych mediów wymazane zostały dziesiątki tysięcy artykułów - podała amerykańska strona internetowa monitorująca północnokoreańskie media.

Ok. 35 tys. artykułów w języku koreańskim zniknęło ze strony agencji KCNA; ponadto bez śladu usunięto także 65 tys. artykułów w tłumaczeniu na hiszpański, angielski, chiński i japoński - poinformował analityk Frank Feinstein, który zajmuje się monitorowaniem mediów dla serwisu NK News.

Ok. 20 tys. artykułów wymazano z archiwów dziennika "Rodong Sinmun", będącego organem KC Partii Pracy Korei.

Cytowana przez NK News anonimowa ekspertka oceniła, że wymazywanie tysięcy artykułów można wytłumaczyć próbami napisania na nowo historii Korei Północnej i utwierdzenie Kim Dzong Una na stanowisku jedynego przywódcy; chodzi też o usunięcie wszystkich zapisów zawierających nazwisko Dzang Song Teka.

Największa w historii KCNA akcja wymazywania depesz oznacza, że - z wyjątkiem niewielkiej liczby artykułów o Kim Dzong Unie - cyfrowe archiwa informacji zaaprobowanych przez Pjongjang sięgają teraz jedynie do października 2013 roku - pisze NK News.

Nie wiadomo, czy artykuły zostały wymazane w sposób definitywny; czystki nastąpiły jednak kilka dni po pojawieniu się informacji o aresztowaniu, ekspresowym procesie i egzekucji Dzang Song Teka, uważanego za numer 2 północnokoreańskiego reżimu.

Zdaniem Feinsteina akcja wygląda na "skalkulowany gest". Zjawisko powtarza się "na wszystkich stronach internetowych, co oznacza, że rozkaz bez wątpienia wydano wszystkim mediom" - dodał analityk.

Południowokoreańska agencja Yonhap informowała ponadto, że z telewizyjnego dokumentu usunięto wszelkie ujęcia z udziałem Dzanga.

W piątek KCNA poinformowała o skazaniu na śmierć i straceniu wpływowego do niedawana wuja Kim Dzong Ila. Dzang Song Tekowi zarzucono m.in. nielojalność wobec poprzednich przywódców, Kim Ir Sena oraz Kim Dzong Ila, a także "mobilizowanie antypartyjnych, kontrrewolucyjnych elementów frakcyjnych mających na celu obalenie obecnego przywództwa". (PAP)

ksaj/ kar/

15311154 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz