Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Korea Płn. prosi Seul o masową pomoc żywnościową

0
Podziel się

Władze Korei Płn. zwróciły się w środę z prośbą do Korei Płd. o pomoc
żywnościową w postaci 500 tys. ton ryżu i 300 tys. ton nawozów w zamian za ustępstwa ws. programu
łączenia rodzin, rozdzielonych przez wojnę koreańską - podała południowokoreańska agencja Yonhap.

bEhAyOXp

Władze Korei Płn. zwróciły się w środę z prośbą do Korei Płd. o pomoc żywnościową w postaci 500 tys. ton ryżu i 300 tys. ton nawozów w zamian za ustępstwa ws. programu łączenia rodzin, rozdzielonych przez wojnę koreańską - podała południowokoreańska agencja Yonhap.

Prośba została sformułowana przez Phenian w drugim dniu rozmów na temat wznowienia programu łączenia rodzin, które zostały rozdzielone w następstwie wojny koreańskiej(1950-53) - wynika z informacji prasowych, które powołują się na przedstawiciela południowokoreańskich władz.

"Przedstawiciele północnokoreańscy uzależniają program łączenia rodzin od kwestii pomocy, co oznacza, że mogliby uczynić ustępstwa (w kwestii spotkań rodzin), jeśli dostarczymy im ryż i nawozy" - powiedział ten anonimowy przedstawiciel.

bEhAyOXr

Pierwsze spotkanie około stu rodzin odbędzie się w sobotę na górze Kumgang w paśmie Gór Diamentowych w Korei Północnej i potrwa sześć dni.

Seul nalega na rychłe wznowienie spotkań Koreańczyków z dwóch stron granicy z uwagi na ich zaawansowany wiek. Korea Południowa domaga się, aby spotkania takie odbywały się raz w miesiącu między marcem a listopadem.

Propozycja spotkań rodzin oznacza próbę wznowienia inicjatywy rozpoczętej na początku dekady. W ostatnich latach około 20 tys. osób wzięło udział w krótkich spotkaniach rodzin rozdzielonych przez wojnę. Stało się to możliwe po szczycie przywódców obu państw w 2000 roku.

Program łączenia rodzin został przerwany po tym, jak w marcu północnokoreańska torpeda zatopiła południowokoreańską korwetę Cheonan; na skutek tego zginęło 46 marynarzy. Oba państwa koreańskie praktycznie zamroziły stosunki. (PAP)

bEhAyOXx

cyk/ ro/

7579400

bEhAyOXS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)