Notowania

usa
18.04.2013 07:45

Korea Płn.stawia warunki wznowienia negocjacji

Phenian domaga się m.in. zniesienia oenzetowskich sankcji i zakończenia wspólnych amerykańsko-południowokoreańskich manewrów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Kyodo/Fotolink/East News)

Korea Północna w czwartek poinformowała o warunkach wznowienia dialogu z Koreą Południową oraz ze Stanami Zjednoczonymi. Phenian domaga się m.in. zniesienia oenzetowskich sankcji i zakończenia wspólnych amerykańsko-południowokoreańskich manewrów.

- _ Zniesione muszą zostać rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ, nakładające sankcje _ na Koreę Północną - oświadczyła w komunikacie północnokoreańska Komisja Obrony Narodowej.

Jeśli Seul i Waszyngton chcą wznowienia dialogu z Phenianem, muszą też zaprzestać wszelkich prowokacji wymierzonych w Koreę Północną i przeprosić za akty agresji z przeszłości - napisano w oświadczeniu.

- _ Jeśli wrogowie - Stany Zjednoczone i południowokoreańskie marionetki - chcą uniknąć uderzenia naszej armii i naprawdę chcą dialogu oraz negocjacji, muszą podjąć tę rozważną decyzję _ - dodano.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/207/243407.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ban;ki;mun;o;kryzysie;koreanskim;to;sie;musi;skonczyc,200,0,1280456.html) *"To się musi skończyć". Bo dojdzie do wojny * Sekretarz Generalny ONZ wezwał do negocjacji w sprawie kryzysu koreańskiego.

Jak pisze agencja AFP, warunki te najpewniej zostaną odrzucone przez Waszyngton i Seul. Ostatnio USA i Korea Południowa podkreślały, że dialog będzie mógł zostać wznowiony tylko wtedy, gdy Korea Północna _ zmieni swoje zachowanie _ i będzie przestrzegać zobowiązań międzynarodowych. Rozmowy sześciostronne (obie Koree, Chiny, USA, Japonia i Rosja) dotyczące północnokoreańskiego programu nuklearnego od kilku lat pozostają w impasie.

Korea Północna grozi atakami na Stany Zjednoczone, Koreę Południową i Japonię od czasu rozszerzenia wobec niej przez ONZ sankcji nałożonych w reakcji na przeprowadzoną w lutym trzecią próbę nuklearną.

Phenian ogłosił również, że nie będzie więcej uznawał kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani pozostałych porozumień odprężeniowych z Seulem. Korea Płn. przeprowadziła dotąd trzy próby nuklearne, z czego ostatnią w lutym br.

Czytaj więcej w Money.pl
Korea Północna odrzuciła akt humanitarny Na 900 obywateli Korei Południowej, pracujących zazwyczaj w strefie Kaesong, do kraju wróciło około 700.
Wojna z Koreą nie odstrasza biznesmenów? Granica w mieście Dandong między Chinami i Koreą Północną otwarta tylko dla biznesmenów.
Atak rakietowy możliwy "w każdej chwili"! Według informacji południowokoreańskiego wywiadu Pjongjang zamierza dokonać testów rakiet krótkiego lub średniego zasięgu.
Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz