Notowania

wojna
13.06.2009 10:10

Korea Północna grozi wojną w razie blokady

Korea Północna zagroziła w sobotę, że podejmie działania wojskowe, jeśli Stany Zjednoczone i ich sojusznicy będą próbowali ją izolować.

Podziel się
Dodaj komentarz

Korea Północna zagroziła w sobotę, że podejmie działania wojskowe, jeśli Stany Zjednoczone i ich sojusznicy będą próbowali ją izolować.

Próba nałożenia blokady na KRLD lub kontrolowania statków na morzu będzie traktowana - jak to określono - jako "akt wojny" - poinformowała oficjalna agencja północnokoreańska KCNA, cytując oświadczenie MSZ w Phenianie.

Korea Północna oświadczyła również, że nigdy nie porzuci swoich programów nuklearnych z uwagi na obronę przed - jak to określono - wrogą polityką USA i zagrożeniem nuklearnym wobec Północy.

Władze KRLD zagroziły, że użyją plutonu do celów militarnych i przystąpią do wzbogacania uranu. "Po pierwsze cały pluton zostanie wykorzystany do celów wojskowych (...) po drugie zaczniemy wzbogacać uran" - oświadczyło północnokoreańskie MSZ.

Groźby Korei Północnej są reakcją na uchwaloną w piątek rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ zaostrzającą sankcje wobec tego kraju za dokonanie próby nuklearnej pod koniec maja.

Sankcje przewidują zakaz eksportu wszelkiej broni z Korei Płn. i importu większości rodzajów broni do tego kraju. Kraje członkowskie ONZ mają kontrolować ładunek przesyłany z Korei Płn. i w odwrotnym kierunku drogą lądową, powietrzną i morską w celu przechwycenia np. materiałów nuklearnych albo części rakiet; rezolucja zobowiązuje te kraje do przejęcia statku, jeśli padnie podejrzenie że przewożą objęty sankcjami ładunek.

W piątek ambasador USA przy ONZ Susan Rice zapewniła jednak, że amerykańskie władze będą prosiły o zgodę na wejście na statek, by go skontrolować. Sprecyzowała, że jednostka taka będzie kierowana na inspekcję do najbliższego portu, jeśli nie będzie można dokonać kontroli na pełnym morzu.

W rezolucji zaostrzono również sankcje finansowe wobec Phenianu, rozszerzono listę osób i firm północnokoreańskich, których aktywa finansowe za granicą zostały zamrożone.

Rezolucja miała na celu powstrzymanie północnokoreańskiego reżimu przed podejmowaniem "kolejnych działań powakacyjnych". 25 maja Korea Północna dokonała podziemnej próby nuklearnej, 4 kwietnia - próby rakiety dalekiego zasięgu oraz serii prób rakiet krótkiego zasięgu. (PAP)

cyk/ wkr/

4232288, 4232270, 4232298, 4232330

Tagi: wojna, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz