Notowania

wiadomości
08.02.2014 01:47

Korea Północna przeniosła więzionego Amerykanina do obozu pracy

Amerykanin Kenneth Bae, zatrzymany w Korei Północnej pod koniec 2012 roku, został przeniesiony ze szpitala do obozu pracy - poinformowały w piątek władze USA.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Amerykanin Kenneth Bae, zatrzymany w Korei Północnej pod koniec 2012 roku, został przeniesiony ze szpitala do obozu pracy - poinformowały w piątek władze USA. *

Bae, który z pochodzenia jest Koreańczykiem, został aresztowany w listopadzie 2012 roku w mieście Nadzin w specjalnej strefie ekonomicznej niedaleko granicy z Chinami i Rosją, w grupie pięciu turystów, którzy przyjechali do Korei Północnej na kilkudniową podróż.

W maju 2013 roku Sąd Najwyższy Korei Północnej skazał go na 15 lat ciężkich robót za - jak podała rządowa północnokoreańska agencja KCNA - "zbrodnie przeciwko Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej".

Ze względu na zły stan zdrowia Amerykanin został umieszczony w szpitalu.

"Departament Stanu dowiedział się, że Korea Północna przeniosła pana Bae ze szpitala do obozu pracy" - powiedziała rzeczniczka amerykańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Jen Psaki, dodając, że USA są bardzo zaniepokojone stanem zdrowia Kennetha Bae.

Psaki ponownie zaapelowała do władz Korei Północnej o ułaskawienie Amerykanina ze względów humanitarnych. O jego uwolnienie zabiegał wcześniej m.in. były amerykański dyplomata Bill Richardson podczas prywatnej wizyty w Korei Północnej.

Z Kennethem Bae, od czasu jego aresztowania, spotykali się pracownicy szwedzkiej ambasady, która reprezentuje interesy USA w Korei Północnej. (PAP)

sp/

15693439

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz