Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
korea połnocna
20.04.2010 08:40

Korea Północna szykuje kolejną próbę atomową?

Do próby może dojść w maju lub czerwcu - podają media, powołując się na anonimowego informatora.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Korea Północna w maju lub czerwcu może przeprowadzić kolejną próbę atomową - informuje p*ołudniowokoreańska telewizja YTN, powołując się na anonimowe źródło dyplomatyczne.*

Na zdjęciu przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il

Według tego źródła przygotowania rozpoczęły się w lutym, a ich poziom techniczny jest znacznie bardziej zaawansowany w porównaniu z poprzednimi dwiema próbami.

Pierwszą próbę jądrową Korea Północna przeprowadziła w 2006 roku, drugą - w 2009 roku. Jak przypomina agencja Reutera, obie według ocen zakończyły się w najlepszym razie tylko częściowym sukcesem. Władze w Phenianie modernizują też swoje rakiety dalekiego zasięgu. Obserwatorzy uważają, że Korea Płn. dysponuje ilością plutonu wystarczającą do zbudowania pół tuzina bomb.

Od ponad roku Korea Północna bojkotuje sześciostronne rokowania rozbrojeniowe na temat jej programu nuklearnego. Wśród warunków dotyczących powrotu do rozmów Phenian wysunął anulowanie sankcji nałożonych na niego po ostatniej próbie jądrowej w maju zeszłego roku.

Przedstawiciele MSZ Korei Płd. nie skomentowali doniesień o przygotowaniach do trzeciej północnokoreańskiej próby atomowej.

Tagi: korea połnocna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz