Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kościół apeluje o modlitwy w intencji pokoju w Syrii

0
Podziel się

Odpowiadając na apel papieża Franciszka, Kościół w Polsce apeluje, aby
sobota stała się dniem postu i modlitwy w intencji pokoju w Syrii.

bEqtyQlh

Odpowiadając na apel papieża Franciszka, Kościół w Polsce apeluje, aby sobota stała się dniem postu i modlitwy w intencji pokoju w Syrii.

W ubiegłą niedzielę Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański wezwał cały Kościół do solidarnego zabiegania o pokój w Syrii. Papież wybrał sobotę, 7 września, na dzień modlitwy i postu w intencji pokoju dla tego narodu. Franciszek będzie tego dnia przewodniczył modlitewnemu czuwaniu na placu św. Piotra od godz. 19, które potrwa do północy.

Ustanawiając światowy dzień modlitwy i postu w intencji pokoju w Syrii, papież stanowczo potępił przemoc. Wezwał też wspólnotę międzynarodową do podejmowania wszelkich inicjatyw na rzecz pokoju i pomocy humanitarnej dla Syrii, a także dla uchodźców przebywających w sąsiednich krajach.

bEqtyQlj

Jak poinformował rzecznik prasowy Episkopatu Polski ks. Józef Kloch, tego dnia wszystkie polskie diecezje, zgromadzenia zakonne, a także Polskie Misje Katolickie i wszyscy ludzie dobrej woli włączą się w czuwanie modlitewne w intencji pokoju. "Będziemy prosić o pokój, by ludzie mogli wrócić do swoich domostw, by nie było przemocy, by w tamtym regionie zapanowała atmosfera miłości i spokoju" - podkreślił rzecznik episkopatu.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w wydanym z tej okazji komunikacie apeluje: "poszcząc i modląc się, włączmy się w wielkie wołanie całego Kościoła o pokój". "W tym dniu, jak w każdą pierwszą sobotę miesiąca, tradycyjnie gromadzimy się, aby oddać cześć niepokalanemu sercu Maryi. Niech sobotnie nabożeństwo dedykowane będzie błagalnej modlitwie o pokój za Jej wstawiennictwem. Podejmijmy tę modlitwę we wszystkich parafiach i wspólnotach naszej archidiecezji, włączając w nasze wołanie apel papieża Franciszka i modlitwę o pokój błogosławionego Jana Pawła II" - napisał kard. Nycz.

Kapelani ordynariatu polowego odprawią msze św., nabożeństwa i adoracje w kościołach garnizonowych w intencji pokoju w Syrii. Natomiast biskup polowy WP Józef Guzdek odprawi mszę św. w intencji pokoju w Syrii oraz na Bliskim Wschodzie w warszawskiej katedrze polowej WP. Po Eucharystii odbędzie się nabożeństwo adoracji Najświętszego Sakramentu.

Ordynariusz wojskowy zachęca także do postu w tym dniu całą wspólnotę ordynariatu polowego.

bEqtyQlp

Jak poinformowała PAP w komunikacie Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów, także ona odpowie na apel papieża. W sobotę między godziną 20. a 21. członkowie Rady, wyznawcy obu religii, będą modlić się o pokój w Syrii i zakończenie przelewu krwi na Bliskim Wschodzie.

Członkowie Rady przypominają jednocześnie, że Franciszek zaprosił także chrześcijan-niekatolików, osoby wyznające inne religie oraz ludzi dobrej woli, by przyłączyli się do papieskiej inicjatywy, włączając się do modlitwy o pokój w Syrii.

Papież w apelu napisał m.in.: "W dniu dzisiejszym, drodzy bracia i siostry, chciałbym wyrazić krzyk, wznoszący się z rosnącym niepokojem z każdego zakątka ziemi, z każdego narodu, z serca każdego człowieka, z jednej wielkiej rodziny, jaką jest ludzkość: jest to wołanie o pokój!".

Papież podkreśla, że to "nie kultura starcia, nie kultura konfliktu buduje współżycie w narodach i między narodami, ale ta: kultura spotkania, kultura dialogu; ta jest jedyną drogą do pokoju". I dodaje: "Niech wołanie o pokój wzniesie się głośno, aby dotarło do serc wszystkich ludzi i aby wszyscy złożyli broń i pozwolili, by kierowało nimi pragnienie pokoju". (PAP)

bEqtyQlq

skz/ bno/ jra/ bos/

bEqtyQlK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)