Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kościół w Polsce w 2009 r. w ocenie rzecznika Episkopatu Polski

0
Podziel się

Zapowiedź dwóch beatyfikacji: Jana Pawła II oraz ks. Jerzego Popiełuszki,
ponowny wybór arcybiskupa Józefa Michalika na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz
zmiana na urzędzie prymasa Polski, to - w ocenie rzecznika Episkopatu Polski, ks. Józefa Klocha -
trzy najważniejsze wydarzenia w Kościele w Polsce.

bEgFWdwB

Zapowiedź dwóch beatyfikacji: Jana Pawła II oraz ks. Jerzego Popiełuszki, ponowny wybór arcybiskupa Józefa Michalika na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz zmiana na urzędzie prymasa Polski, to - w ocenie rzecznika Episkopatu Polski, ks. Józefa Klocha - trzy najważniejsze wydarzenia w Kościele w Polsce.

W rozmowie z PAP rzecznik Episkopatu Polski podkreślił, że zwłaszcza koniec roku obfitował w istotne wydarzenia. "Benedykt XVI przyjął dekret o heroiczności cnót Jana Pawła II oraz o męczeństwie ks. Jerzego Popiełuszki. Kard. Józef Glemp zakończył swoją posługę prymasowską, a nowym prymasem został arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński; tym samym tytuł prymasa powrócił do Gniezna" - przypomniał ks. Kloch.

Innym ważnym wydarzeniem był - zdaniem rzecznika Episkopatu - ponowny wybór abp. Józefa Michalika na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Zaznaczył, że nie było to tak oczywiste, bo kandydatów było kilkunastu. Wśród papieskich nominacji, zdaniem ks. Klocha, wyróżniła się jedna - ordynariusz radomski, abp Zygmunt Zimowski został przewodniczącym papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych. Tym samym stał się jednym z najbliższych współpracowników papieża.

bEgFWdwD

Jak przypomniał rzecznik Episkopatu, w tym roku wszedł też w życie nowy statut konferencji biskupów. Na mocy tego dokumentu prymasowi przysługuje z mocy urzędu miejsce w Radzie Stałej Episkopatu. Nowy statut daje mu nawet honorowe pierwszeństwo wśród biskupów polskich.

Do znaczących wydarzeń w polskim Kościele w 2009 roku, rzecznik Episkopatu zaliczył wizytę delegacji mnichów z prawosławnego klasztoru w Ostaszkowie, gdzie na przełomie lat 1939-1940 więzieni byli polscy jeńcy wojenni, zamordowani potem w Twerze i pochowani w Miednoje. Delegacja odebrała na Jasnej Górze obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który będzie umieszczony w nowej kaplicy, upamiętniającej także męczeństwo polskich więźniów.

W ocenie ks. Klocha, rok 2009 był czasem polemik nad zagadnieniami biotycznymi. M.in. szeroko dyskutowano o zapłodnieniu in vitro. "Polska dotąd nie ratyfikowała przyjętej przed 12 laty Europejskiej Konwencji Bioetycznej, a parlament praktycznie wstrzymał prace nad projektami ustaw w tych sprawach" - podkreślił rzecznik Episkopatu.

Jego zdaniem bieżący rok zostanie też zapamiętany z powodu zamieszania wokół Komisji Majątkowej, która "miała pracować pół roku, a zajmuje się zwrotem zagarniętego mienia kościelnego już 18 lat i końca nie widać".

bEgFWdwJ

Wiele zastrzeżeń i kontrowersji pod adresem Komisji Majątkowej dotyczyło ewentualnych nieprawidłowości przy wycenach gruntów zwracanych jako rekompensaty za utracone w czasach PRL dobra kościelne.

Pytany, jakie wydarzenia czekają Kościół w Polsce w Nowym Roku, ks. Kloch odpowiedział, że "z całą pewnością można powiedzieć, że czekają nas w 2010 roku dwie beatyfikacje - Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki". Dodał, że wiele wskazuje na to, że w marcu zostanie mianowany nowy arcybiskup Gniezna, który obejmie także funkcję prymasa Polski (abp Henryk Muszyński ze względu na wiek najprawdopodobniej będzie prymasem Polski tylko przez trzy miesiące). (PAP)

skz/ abr/ jra/

bEgFWdxe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)