Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kosmiczne wykłady na Dzień Dziecka w Gdańsku

0
Podziel się:

Serią wykładów naukowych przeznaczonych dla najmłodszych, a poświęconych
kosmosowi, uczczono w środę w Gdańsku Dzień Dziecka. Gwiazdą imprezy, w której wzięło udział ok.
800 dzieci, był Jonathan Gardner - kierownik Laboratorium Kosmologicznego NASA.

Serią wykładów naukowych przeznaczonych dla najmłodszych, a poświęconych kosmosowi, uczczono w środę w Gdańsku Dzień Dziecka. Gwiazdą imprezy, w której wzięło udział ok. 800 dzieci, był Jonathan Gardner - kierownik Laboratorium Kosmologicznego NASA.

Spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Polska Akademia Dzieci przy pomocy gdańskiego samorządu, miało miejsce w Filharmonii Bałtyckiej. Wzięły w nim udział dzieci w wieku od 6 do 12 lat, wśród których byli zarówno mieszkańcy Trójmiasta, jak i przyjezdni z Bydgoszczy, Nowego Sącza czy Łodzi.

Spotkanie rozpoczęło się wykładem Jonathana Gardnera, w czasie którego naukowiec opowiedział uczestnikom o tym, jak powstawał kosmos oraz jak jest on zbudowany. Spora część wystąpienia poświęcona była teleskopowi Hubble'a oraz budowanemu właśnie jego następcy - teleskopowi Jamesa Webba.

W trakcie wykładu ilustrowanego zdjęciami wykonanymi przez teleskop Hubble'a dzieci dowiedziały się m.in., że urządzenie to jest wyposażone jest w lustro o średnicy 2,4 metra, a teleskop Jamesa Webba będzie miał zestaw 18 luster, w sumie o średnicy 6,5 metra.

Jak dodał Gardner teleskop Webba będzie w stanie wykonywać dokładniejsze zdjęcia kosmosu nie tylko dzięki większemu lustru. Sprzyjać temu będzie także system chodzący powierzchnię luster, który pomoże w wykonywaniu bardziej szczegółowych zdjęć w podczerwieni. "Lustro w teleskopie Hubble'a utrzymywane jest w temperaturze pokojowej, w teleskopie Webba lustra będą miały ok. minus 230 stopni Celsjusza" - wyjaśnił Gardner.

Naukowiec dodał, że w utrzymaniu tak niskiej temperatury luster pomoże - oprócz systemu chłodzącego, specjalna tarcza, która osłoni urządzenie przed nagrzewaniem się od promieni Słońca.

Gardner zdradził dzieciom, że teleskop Webba powinien zostać umieszczony w kosmosie za pięć lat. "W tej chwili we Francji budowana jest rakieta, która wyniesie go na orbitę, a my w NASA pracujemy nad samym teleskopem" - powiedział naukowiec dodając, że ilość paliwa, jakie zabierze z sobą w przestrzeń kosmiczną nowy teleskop pozwoli mu pracować nieprzerwanie przez dziesięć lat.

Po wykładzie uczestnicy spotkania mogli zadawać naukowcowi pytania. Dzieci były ciekawe m.in. tego, czy Gardner był kiedyś w kosmosie oraz czy spotkał kiedyś kosmitę. Naukowiec na oba pytania odpowiedział negatywnie, przy drugim dodał, że NASA wciąż prowadzi poszukiwania życia na innych planetach.

Mali słuchacze pytali też o to, jak NASA zamierza zadbać o ciepłe ubrania dla astronautów, którzy w przyszłości polecą dokonywać napraw schłodzonego do minus 230 stopni Celsjusza teleskopu Webba. "W przeciwieństwie do teleskopu Hubble'a, który co jakiś czas był naprawiany przez astronautów, teleskop Webba będzie kontrolowany wyłącznie automatycznie - za pomocą komputerów" - wyjaśnił Gardner.

Po wykładzie uczestnicy spotkania udali się na ufundowany przez samorząd Gdańska poczęstunek w postaci pizzy, po czym wzięli udział w kolejnej serii wykładów poświęconych m.in. życiu gwiazd czy budowie i działaniu komputerowego procesora. Wykładowcami w tej części spotkania były głównie dzieci. Imprezę zakończył bankiet, na którym serwowano czekoladę.

Mające swoją siedzibę w Gdańsku Stowarzyszenie Polska Akademia Dzieci od trzech lat prowadzi projekt, w ramach którego organizuje dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat zajęcia w prosty sposób przybliżające im tajniki nauki. Zajęcia te prowadzone są zarówno przez naukowców jak i przez dzieci pasjonujące się różnymi dziedzinami nauki. "Nasz cel, to przekazać wiedzę w sposób, który będzie pełen szacunku dla dziecięcych pytań, a jednocześnie wzbudzi u małych słuchaczy pasję" - wyjaśniła PAP pomysłodawczyni projektu Agata Hofman. (PAP)

aks/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)