Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kosowo: Intronizacja patriarchy serbskiego Kościoła prawosławnego

0
Podziel się:

#
dochodzą wypowiedzi patriarchy; reakcje Albańczyków
#

# dochodzą wypowiedzi patriarchy; reakcje Albańczyków #

03.10. Peć (PAP/AFP, AP, TASS) - Wiele tysięcy Serbów przybyło w niedzielę do monastyru w Peciu w zachodnim Kosowie, aby wziąć udział w intronizacji nowego patriarchy serbskiego Kościoła prawosławnego Irineja, który zaapelował do Serbów i kosowskich Albańczyków o zgodę i pokój.

Kosowskie siły bezpieczeństwa przy pomocy sił NATO w Kosowie (KFOR) oraz unijnej policji misji Eulex podjęły nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, aby nie doszło do żadnych incydentów.

Peć od połowy XIV wieku był stolicą serbskiego patriarchatu prawosławnego. Jest to pierwsza intronizacja patriarchy serbskiego Kościoła prawosławnego w Peciu po ogłoszeniu niepodległości przez Kosowo w lutym 2008 roku, z czym nie może pogodzić się Serbia, uważając je za kolebkę swej państwowości.

Irinej zaapelował w niedzielę do Serbów i kosowskich Albańczyków o zgodę i pokój.

"Jest wystarczająco dużo miejsca na wspólne życie ludu serbskiego i ludu albańskiego" - powiedział patriarcha na zakończenie ceremonii, na którą przybyły tysiące wiernych z Serbii, Czarnogóry i serbskich enklaw w Kosowie.

"Te narody (Albańczycy i Serbowie) mieszkały obok siebie od stuleci. Dlaczego nie mogłoby tak być teraz?" - dodał Irinej.

Zwracając się "z miłością i szacunkiem nie tylko do prawosławnej, serbskiej ludności Kosowa, ale też do czcigodnego ludu albańskiego" oraz wszystkich mieszkańców Kosowa, patriarcha powiedział: "Modlimy się, by zgoda i pokój zapanowały w tym kraju".

Jednocześnie Irinej wezwał wspólnotę międzynarodową, "w której rękach spoczywa los" Kosowa, by "nie obciążyła swych dusz grzechem decyzji w sprawie statusu tej południowoserbskiej prowincji, która naród serbski pozbawiłaby wielowiekowego prawa do dziedzictwa, jego majątku, mogił przodków i jego świętych miejsc".

Ceremonii nie towarzyszyły żadne incydenty, ale w nocy poprzedzającej intronizację Irineja na ulicach pokazały się plakaty z napisem "Idź do piekła!"

Około 10 tys. Albańczyków, głównie cywilów, zginęło w Kosowie podczas wojny (1998-1999), gdy siły serbskie przypuściły ofensywę przeciw albańskiej Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK). Peć był miejscem krwawych walk i ceremonia w monastyrze uraziła niektórych Albańczyków. "To nie ma sensu. Ci sami ludzie, którzy nas masakrowali, wracają tutaj" - powiedział agencji AP Jakup Zeka, Albańczyk z Kosowa. "To jest nie do zniesienia" - dodał Zeka.

Niedzielna intronizacja Irineja jest drugą ceremonią wyniesienia nowego patriarchy. Pierwsza odbyła się pod koniec stycznia w Belgradzie. Kanon serbskiego Kościoła prawosławnego wymaga powtórzenia intronizacji w monastyrze w Peciu, który od średniowiecza jest duchowym centrum i siedzibą serbskiego patriarchatu.

80-letni Irinej jest 45. z kolei patriarchą; zastąpił na tym stanowisku zmarłego w zeszłym roku patriarchę Pavle.

Serbski Kościół prawosławny skupia ok. 11 mln wiernych w Serbii, innych byłych republikach jugosłowiańskich i w Kosowie; ma też diecezje w USA, Australii i Europie Zachodniej.

Na niedzielnych uroczystościach obecny był też prezydent Serbii, Boris Tadić oraz serbski książę Aleksander Karadziordziewić wraz z rodziną.(PAP)

jo/ pz/ fit/ kar/

7326260 7329252 7329256 7324175 arch. int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)