Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kosowo ma wielu Kadafich, Klintonów, a nawet Toniblerów

0
Podziel się:

W latach 70. i 80. wielu rodziców w Kosowie decydowało się dać
synowi imię na pamiątkę libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego. Po nalotach NATO na Serbię
kosowscy Albańczycy dawali dzieciom imiona Klinton, a nawet... Tonibler.

W latach 70. i 80. wielu rodziców w Kosowie decydowało się dać synowi imię na pamiątkę libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego. Po nalotach NATO na Serbię kosowscy Albańczycy dawali dzieciom imiona Klinton, a nawet... Tonibler.

W czasach socjalistycznych niektórzy rodzice dawali synom na imię Kadafi - na pamiątkę przywódcy, którego podziwiali za przywiązanie do religii muzułmańskiej i ze względu na przynależność do Ruchu państw niezaangażowanych.

Według przedstawiciela kosowskiego MSZ w kraju mieszka ponad 100 Gadafów. Tak po albańsku zapisuje się nazwisko Kadafiego.

"Matce Kadafi się podobał, myślała, że jest przywódcą wszystkich muzułmanów" - wyjaśnia 22-letni student ekonomii Gadaf Abdyli. 90 procent mieszkańców Kosowa to muzułmanie.

"Uważam, że nie jest dobrze mieć imię od nazwiska polityka, bo czasy i okoliczności się zmieniają, jak to teraz widać" - żali się 25-letni architekt ze stołecznej Prisztiny Gadaf Latifi.

W czasach władzy Josipa Broz Tito Jugosławia, podobnie jak i Libia Kadafiego, należała do Ruchu państw niezaangażowanych, skupiającego ponad 100 państw nie wiążących się z żadnym z istniejących wówczas bloków politycznych. Państwa te szukały pośredniej drogi między blokiem komunistycznym a blokiem państw związanych z NATO.

"Kadafi był postacią, która utrzymywała wtedy bliskie więzy z przywódcą Jugosławii, Libia przyjmowała naszych robotników, a on sam był charyzmatycznym przywódcą, i oprócz tego muzułmaninem, i to wszystko razem sprawiało, że był dobrym przykładem osobowościowym dla wielu rodzin w Kosowie" - wyjaśnia profesor socjologii z Uniwersytetu w Prisztinie Anton Berishaj.

W ostatnich latach w kosowscy Albańczycy zwrócili się jednak w inną stronę, szukając inspiracji: pojawiły się takie imiona jak Klinton, Tonibler i Ollbrajt, adaptujące do języka albańskiego nazwiska amerykańskich polityków: byłego prezydenta USA Billa Clintona, brytyjskiego premiera Tony'ego Blaira i amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright. Politycy ci odegrali rolę w interwencji NATO w 1999 roku, która utorowała później drogę do niepodległości Kosowa. (PAP)

klm/ mc/

9132022

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)