Notowania

powódź 2010
25.07.2010 19:02

Koszty naprawy szkół po powodzi wyniosą 100 mln zł

Na zasiłki resort wyda 18 mln zł, a na wyjazdy dla dzieci 5 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Koszt naprawy zniszczeń popowodziowych w obiektach oświatowych wyniesie 100 mln zł. Z kolei na zasiłki edukacyjne resort edukacji wyda 18 mln zł, a na wyjazdy dla dzieci z terenów popowodziowych - 5 mln zł - poinformowała w Sopocie minister edukacji Katarzyna Hall (na zdjęciu). *

Szefowa resortu odwiedziła tego dnia Szkołę Podstawową nr 1 w Sopocie, gdzie - na kolejnym już turnusie organizowanym w tym mieście - wypoczywa ok. 50 dzieci z miejscowości Ruszcza w gminie Połaniec. W tej gminie powódź zniszczyła w różnym stopniu kilka placówek.

Jak poinformowali przedstawiciele resortu, z ostatnich danych wynika, że w czasie majowej i czerwcowej powodzi w różnym stopniu zniszczone zostały w sumie 802 obiekty oświatowe zlokalizowane na terenie 272 gmin i powiatów.

W 69 placówkach zniszczenia są tak duże, że budynki wymagają kapitalnego remontu. W 504 placówkach konieczny będzie głównie remont podpiwniczenia, a w 109 - także remont parteru. Z danych przekazanych przez ministerstwo wynika też, że zniszczeniu uległo również 135 szkolnych boisk.

Koszt naprawy wszystkich spowodowanych powodzią zniszczeń w obiektach oświatowych szacowany jest na ok. 100 mln zł. Dotychczas MEN skierowało do ministerstwa finansów wnioski na kwotę ponad 10 mln zł potrzebnych do usunięcia szkód w placówkach oświatowych na terenie 61 gmin i powiatów.

MEN szacuje też, że kolejne 18 mln zł pochłoną wydatki na zasiłki powodziowe dla uczniów. Zasiłek taki (każdy w wysokości jednego tysiąca zł) przyznano już ponad 15 tysiącom uczniów (środki na ten cel w wysokości ponad 15 mln zł trafiły do ośmiu województw). Resort szacuje, że z tej pomocy skorzysta jeszcze ok. 3 tysięcy uczniów.

Kolejne 5 mln zł ministerstwo wyda też na wyjazdy dla uczniów z terenów objętych powodzią. Chodzi tu zarówno o wyjazdy wakacyjne, jak i tzw. wyjazdy edukacyjne (organizowane w czerwcu dla uczniów, których szkoły zostały zalane).

Na każdy z takich pobytów (trwających ok. 14 dni) ministerstwo przeznaczyło ok. tysiąca zł. W czerwcu MEN zapewniło tzw. pobyty edukacyjne tysiącu dzieci. W czasie wakacji z wyjazdów dofinansowanych przez MEN skorzysta z kolei ok. 4,7 tysiąca uczniów.

Jak wyjaśniła Hall, oprócz resortu pomoc w postaci wyjazdów edukacyjnych i wakacyjnych zaoferowały też dzieciom i młodzieży inne instytucje, w tym KRUS, samorządy, organizacje pozarządowe czy różnego rodzaju fundusze.

Minister poinformowała, że z szacunków resortu wynika, iż w czerwcu z wyjazdów edukacyjnych organizowanych przez inne podmioty niż resort skorzystało dwa tysiące dzieci z terenów popowodziowych. Także w czasie wakacji wiele dzieci z terenów dotkniętych powodzią korzysta z wypoczynku organizowanego ze środków pochodzących z innych niż resortowe środków.

_ - Warto pokazać te dobrze przykłady spontanicznej pomocy _ - mówiła minister w Sopocie dodając, że chciałaby podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc. _ Bez was to byłaby wielokrotnie mniejsza akcja i mało by się udało _ - mówiła mister dodając, że dziękuje także nauczycielom, którzy w różny sposób angażują się koniczną po powodzi pomoc.

_ - Samo ministerstwo niewiele w stanie byłoby zrobić, gdyby nie to, że udało nam się zorganizować też wielką energię wokół tych pomysłów: energię samorządów czy organizacji pozarządowych _ - mówiła minister.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t97013.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;opolskiem;rusza;naprawa;walow;przeciwpowodziowych,67,0,641859.html) W Opolskiem rusza naprawa wałów przeciwpowodziowych Naprawy będą kosztować 6,5 miliona złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t100332.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sondaz;panstwo;nie;spisalo;sie;podczas;powodzi,108,0,641132.html) Sondaż: Państwo nie spisało się podczas powodzi 41 proc. ankietowanych jest zadowolonych z reakcji państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t97424.jpg ) ] (http://www.money.pl/ubezpieczenia/wiadomosci/artykul/miller;apeluje;do;ubezpieczycieli;ws;powodzian,118,0,636022.html) Miller apeluje do ubezpieczycieli ws. powodzian Chodzi o szybkie wypłacanie zaliczek poszkodowanym.
Tagi: powódź 2010, powódź, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz