Notowania

prezydent
07.11.2008 23:17

Kownacki: prezydent nie zapowiadał weta ustawy o "pomostówkach"

Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki podkreślił w piątek wieczorem, że prezydent Lech Kaczyński nie zapowiadał weta do ustawy o emeryturach pomostowych. Zdaniem Kownackiego czyniły to jedynie media.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki podkreślił w piątek wieczorem, że prezydent Lech Kaczyński nie zapowiadał weta do ustawy o emeryturach pomostowych. Zdaniem Kownackiego czyniły to jedynie media.

W czwartek Sejm przyjął ustawę, która zmniejsza liczbę uprawnionych do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę z ok. miliona osób, które obecnie mają taką możliwość, do niecałych 250 tys. Prawo to straci większość nauczycieli, część kolejarzy, dziennikarze.

Zdaniem Kownackiego prezydenckie weto "zapowiadają media, a nie prezydent". "Wydaje mi się, że brakuje precyzji w tych przekazach" - powiedział Kownacki w rozmowie z TVP Info.

"Prezydent mówi, jakie rozwiązania uważa za niewłaściwe, i media z tego wyciągają - już na własną odpowiedzialność - że widocznie w takim razie zawetuje jakąś ustawę, ale to jest zupełnie co innego" - podkreślił szef prezydenckiej kancelarii.

Według Kownackiego, zmniejszenie liczby uprawnionych do emerytur pomostowych o ok. 750 tys. osób budzi zasadnicze wątpliwości z punktu widzenia "zasad demokratycznego państwa prawa, ochrony praw nabytych, pewności, którą obywatel powinien mieć w demokratycznym państwie prawa, że oczekiwania, jakie wyprowadza z obowiązującego prawa będą dotrzymane".

Kownacki był też pytany, czy prezydent L.Kaczyński zamierza spotkać się w sprawie ustawy o emeryturach pomostowych z premierem Donaldem Tuskiem, który w nocy z czwartku na piątek powiedział w Sejmie, że jak będzie trzeba "pójdzie na kolanach", żeby prezydent nie wetował tej ustawy.

"Z całą pewnością pan prezydent planuje spotkanie z panią minister (pracy i polityki społecznej Jolantą) Fedak, a czy dojdzie z premierem - zobaczymy" - odpowiedział Kownacki.

Sam L. Kaczyński mówił jeszcze przed sejmowym głosowaniem, że "bardzo mocno zastanawia się" nad rządową propozycją w sprawie emerytur pomostowych. Zapytany, czy zawetuje tę ustawę przyznał, że "w Polsce istnieje poważny problem ludzi, którzy przechodzą na emerytury za wcześnie". Szef prezydenckiej kancelarii Piotr Kownacki zapewnił, że prezydent rozważy wszystkie "za i przeciw" tej ustawy.

W piątek marszałek Sejmu Bronisław Komorowski (PO) powiedział z kolei, że ustawa o emeryturach pomostowych może zostać na tyle zmieniona w Senacie, by była do zaakceptowania przez prezydenta L. Kaczyńskiego. (PAP)

ral/ ls/

Tagi: prezydent, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz