Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kozłowska-Rajewicz: rząd zajmie się wnioskiem o ratyfikację konwencji ws. przemocy w lutym

0
Podziel się:

W lutym rząd zajmie się wnioskiem o ratyfikację Konwencji Rady Europy o
zapobieganiu przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej - poinformowała PAP pełnomocniczka rządu
ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

W lutym rząd zajmie się wnioskiem o ratyfikację Konwencji Rady Europy o zapobieganiu przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej - poinformowała PAP pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Polska podpisała konwencję rok temu (18 grudnia). Kozłowska-Rajewicz przewidywała wtedy, że prace nad ratyfikacją potrwają około dwóch lat. Jak poinformowała pełnomocniczka, podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów dyskutowano o postępie prac nad przygotowaniem do ratyfikacji konwencji. "Rozmawialiśmy o tym, że we wniosku o ratyfikację, który przygotowałam, nie ma propozycji nowelizacji konkretnych ustaw. Jest analiza prawna, ale chodzi o to, by był konkretny projekt legislacyjny" - wyjaśniła.

Dodała, że premier Donald Tusk zaproponował, żeby w ciągu dwóch miesięcy taki projekt przygotowano. "Wyznaczył troje ministrów, którzy mają się tym zająć: mnie, Jacka Cichockiego i Macieja Berka. Zaproponował bieżące monitorowanie i raportowanie o postępach prac. Pod koniec lutego projekt powinien stanąć na Radzie Ministrów" - powiedziała. Jak poinformowała, chodzi o nowelizację pięciu ustaw.

Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została przedstawiona do podpisu w maju 2011 r. w Turcji. Polska była 26. państwem, które ją podpisało. Ratyfikowało ją dotąd osiem krajów.

Konwencja ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; zwraca uwagę, że przemoc ma płeć - oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a promowanie równości pomiędzy kobietami i mężczyznami, walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczne.

Dokument nakłada na państwa strony takie obowiązki, jak: zapewnienie oficjalnej infolinii działającej 24 godziny na dobę dla ofiar przemocy oraz portalu z informacjami, a także odpowiedniej liczby schronisk oraz ośrodków wsparcia; przygotowanie procedur przesłuchań policyjnych chroniących przed wtórną wiktymizacją; monitorowanie, zbieranie danych na temat przestępstw z uwzględnieniem płci; prowadzenie akcji informacyjnych w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, w tym szkoleń i informacji dla chłopców i mężczyzn.

O ratyfikowanie Konwencji apelują od dawna organizacje kobiece, broniące praw człowieka oraz pomagające ofiarom przemocy. Konwencję skrytykowało prezydium Episkopatu Polski. Według biskupów dokument w definicji płci pomija naturalne różnice biologiczne pomiędzy kobietą i mężczyzną, niepokój hierarchów wzbudził też "obowiązek edukacji i promowania m.in. +niestereotypowych ról płci+, a więc homoseksualizmu i transseksualizmu".(PAP)

akw/ bos/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)