Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KPH krytykuje projekt programu na rzecz równego traktowania

0
Podziel się

Kampania Przeciw Homofobii krytykuje projekt Krajowego Programu Działań na
rzecz Równego Traktowania. Według organizacji po konsultacjach resortowych z programu zniknęła
większość przepisów dotyczących osób LGBT, o które zabiegało środowisko.

bEpNdGbV

Kampania Przeciw Homofobii krytykuje projekt Krajowego Programu Działań na rzecz Równego Traktowania. Według organizacji po konsultacjach resortowych z programu zniknęła większość przepisów dotyczących osób LGBT, o które zabiegało środowisko.

Krajowy Program Działań na rzecz Równego Traktowania ma obejmować lata 2013-2016.

W programie zapisano kluczowe obszary działania, takie jak przeciwdziałanie dyskryminacji na rynku pracy, walka z przemocą wobec kobiet, w rodzinie, wobec osób LGBT, walka z mową nienawiści, równe traktowanie w systemie edukacji i ochrony zdrowia, ochrona prawna osób z zaburzeniami psychicznymi, zwiększenie udziału kobiet w procesach decyzyjnych, poprawa dostępu do dóbr i usług dla osób z niepełnosprawnościami i starszych.

bEpNdGbX

W lipcu projekt programu, po konsultacjach resortowych, został skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Wiceprezeska zarządu KPH Mirosława Makuchowska ocenia, że uwzględniając ministerialne poprawki rząd "pozbył się z programu prawie wszystkiego co dotyczy osób LGBT". "I teraz można by nazywać ten program programem nierównego traktowania" - powiedziała Makuchowska w środę na konferencji prasowej w Warszawie.

"Po raz kolejny okazuje się, że są grupy, które łatwiej jest chronić przed dyskryminacją - chociażby osoby niepełnosprawne czy też osoby starsze - i są takie grupy, których nie warto chronić, bo to się politycznie nie opłaca" - dodała.

Wśród przykładów niekorzystnych - zdaniem KPH - zmian w projekcie wymieniono np. przepisy dotyczące mowy nienawiści. "W pierwszej wersji projektu planowane były zmiany Kodeksu karnego, aby uwzględnić osoby LGBT jako grupy szczególnie narażone na przemoc motywowaną nienawiścią" - powiedziała sekretarz zarządu KPH Zofia Jabłońska.

bEpNdGcd

"W obecnym kształcie, po konsultacjach zapis ten z programu zniknął. Został jedynie zapis, że należy dokonać analizy prawnej tego zjawiska. Wydaje nam się to dużym krokiem wstecz i o tyle jest dziwne i niepokojące, że takie analizy zostały już wielokrotnie przedstawiane przez organizacje pozarządowe, przez organizacje międzynarodowe" - dodała Jabłońska.

Wskazała, że z projektu zniknął ponadto "cały moduł" mówiący o przeciwdziałaniu przemocy rówieśniczej w szkole, powodowanej stereotypami i uprzedzeniami. "Jest to bardzo niepokojące, ponieważ działając w KPH stykamy się z problemem przemocy rówieśniczej w szkołach, motywowanej orientacją seksualną na co dzień. Dostajemy bardzo dużo zgłoszeń w tej sprawie od dzieci i młodzieży" - mówiła Jabłońska.

Według KPH z projektu programu zniknął także punkt dotyczący przeglądu podręczników szkolnych w celu eliminacji z nich treści niezgodnych z zasadą równego traktowania. "My od wielu lat analizujemy podręczniki szkolne (...), podręczniki te zawierają bardzo dużo treści, które są stereotypowe, w stereotypowy sposób przedstawiają role kobiet i mężczyzn, a także zawierają niezgodne z obecnym stanem wiedzy naukowej informacje na temat orientacji seksualnej i tożsamości płciowej" - wskazywała Jabłońska.

Inny problem to - zdaniem KPH - ośrodki pomocy ofiarom w rodzinie i nieprzygotowanie tych służb do pomocy osobom LGBT. "Prosiliśmy, żeby w tej ustawie uwzględnić takie potrzeby, ustalić standardy szkolenia, pomocy tym osobom, żeby ośrodki, które przyjmują osoby LGBT jako ofiary przemocy w rodzinie wiedziały, w jaki sposób efektywnie pomagać, natomiast to tez zostało z tego programu usunięte" - powiedziała Makuchowska.

bEpNdGce

Podkreśliła, że KPH zdaje sobie sprawę, że program wciąż jest w toku konsultacji. "Mamy nadzieję, że jeszcze ulegnie zmianie w tym kierunku, o który apelujemy my i inne organizacje pozarządowe. Natomiast jesteśmy bardzo zaniepokojeni kierunkiem, w którym to zmierza" - powiedziała wiceprezes KPH.

Do czasu nadania tej depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania.

W lipcu Agnieszka Kozłowska-Rajewicz mówiła PAP, że Krajowy Program Działań na rzecz Równego Traktowania na lata 2013-2016 to pierwszy rządowy, horyzontalny, strategiczny dokument dotyczący polityki równego traktowania w Polsce.

"Program zbiera w jednym miejscu, porządkuje i hierarchizuje kluczowe aktywności równościowe, które realizowane są przez rząd w różnych resortach i komórkach podległych. To taka równościowa mapa drogowa" - mówiła Kozłowska-Rajewicz.

bEpNdGcf

Podkreślała, że polityka równościowa, która jest zapisana w programie, będzie przedmiotem sprawozdania przedstawianego Radzie Ministrów raz do roku. "A więc już wiosną przyszłego roku poinformuję, jak wykonaliśmy zadania wpisane na rok 2013" - zapowiedziała.

Jak dodała, program będzie na bieżąco uzupełniany i zmieniany; będzie można rezygnować z czegoś, co w trakcie pracy okaże się np. celem zbyt ambitnym - lub dodać nowe działania, kiedy pojawią się nowe możliwości.

Kampania Przeciw Homofobii to organizacja pozarządowa, przeciwdziałająca dyskryminacji lesbijek, gejów, osób biseksualnych i osób trans (LGBT). (PAP)

js/ malk/ ura/

bEpNdGcy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)