Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraje bałtyckie i Węgry przeciwne propozycji KE ws. polityki spójności

0
Podziel się:

Premierzy krajów bałtyckich i Węgier są przeciwni wyznaczeniu limitu
absorpcji funduszy z polityki spójności na 2,5 proc. PKB kraju. List w tej sprawie adresowany jest
m.in. do szefa KE Jose Barroso, komisarza Janusza Lewandowskiego, a także premiera Donalda Tuska.

Premierzy krajów bałtyckich i Węgier są przeciwni wyznaczeniu limitu absorpcji funduszy z polityki spójności na 2,5 proc. PKB kraju. List w tej sprawie adresowany jest m.in. do szefa KE Jose Barroso, komisarza Janusza Lewandowskiego, a także premiera Donalda Tuska.

Komisja Europejska przedstawiła w czwartek propozycje rozporządzeń polityki spójności UE w latach 2014-2020, przewidujące m.in. odbieranie funduszy strukturalnych krajom łamiącym dyscyplinę finansów publicznych, a także wyznaczenie limitu absorpcji funduszy przez dany kraj na 2,5 proc. jego PKB.

Zdaniem sygnatariuszy listu, który otrzymała PAP, premierów Litwy, Łotwy, Estonii i Węgier - Andriusa Kubiliusa, Valdisa Dombrovskisa, Andrusa Ansipa i Viktora Orbana - przedstawiona propozycja jest nie do przyjęcia w obecnej postaci.

Jak napisano, rozwiązanie takie "karze te kraje członkowskie, które skutecznie absorbowały fundusze spójności i poczyniły znaczne wysiłki, by zagwarantować współfinansowanie i sprawne wdrażanie programów pomimo kryzysu". "Nie można wyjaśnić relatywnego spadku przydzielanych funduszy spójności w naszych czterech krajach, w szczególności w porównaniu z innymi beneficjentami polityki spójności" - argumentują premierzy.

"Konkurencyjności Unii Europejskiej na arenie globalnej nie da się osiągnąć bez wewnętrznej spójności" - podkreślają. Zwracają jednocześnie uwagę, że niezwykle istotne jest "zagwarantowanie wystarczającego wsparcia, przede wszystkim regionom kwalifikującym się do celu konwergencji" (dla regionów o PKB mniejszym niż 75 proc. średniej unijnej).

Kubilius, Dombrovskis, Ansip i Orban argumentują również, że "długoterminowe prognozy PKB są bardzo niewiarygodne", zatem uzależnianie limitu od PKB i jego prognozy "jest niesprawiedliwe i wysoce wątpliwe".

Premierzy czterech krajów zaapelowali do KE, by "przemyślała tę część swojej propozycji, tak aby zapewnić efektywną realizację celów polityki spójności po 2013 roku".

Adresatami listu są, poza Barroso, Lewandowskim i Tuskiem, również komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i ustępujący premier Danii, która po Polsce obejmie prezydencję, Lars Lokke Rasmussen.

W obecnym budżecie 2007-2013 limit absorpcji funduszy przez dany kraj wynosił 4 proc. PKB. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

ksaj/ ap/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)