Notowania

wiadomości
15.03.2011 15:30

Kraków: 16. Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych

53 filmy zostaną zaprezentowane w trzech przeglądach konkursowych 16. Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2011, który w czwartek rozpocznie się w Krakowie. Impreza potrwa do soboty.

Podziel się
Dodaj komentarz

53 filmy zostaną zaprezentowane w trzech przeglądach konkursowych 16. Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2011, który w czwartek rozpocznie się w Krakowie. Impreza potrwa do soboty.

OFAFA to coroczne podsumowanie polskiej produkcji filmu animowanego.

Filmy zrealizowane przez twórców profesjonalnych będą ubiegać się o złote, srebrne i brązowe "Kreski". W tym konkursie znalazły się m.in. najnowsze filmy Wojciecha Bąkowskiego, Piotra Dumały, Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz, Marka Skrobeckiego, Longina Szmyda i braci Quay. Animacje studentów wyższych szkół filmowych i plastycznych mają szansę na Grand Prix, Nagrodę Specjalną oraz Nagrodę Jury. Filmy twórców nieprofesjonalnych zostaną uhonorowane Nagrodą Główną oraz Nagrodą Jury.

Przewodniczącym tegorocznego jury będzie twórca animacji, performer i plastyk Mariusz Wilczyński.

Widzowie w "Salonie odrzuconych" będą mogli zobaczyć 11 filmów, które nie zostały zakwalifikowane do konkursów.

Oprócz pokazów konkursowych, które odbędą się w czwartek i piątek, zaplanowano też projekcje towarzyszące, m.in. pokaz najlepszych filmów Mariusza Wilczyńskiego, filmów zmarłego w październiku Ryszarda Czekały, prezentacje animacji australijskiej przygotowane specjalnie na festiwal OFAFA przez dyrektora Melbourne International Animation Festiwal Malcolma Turnera oraz animacji słowackiej.

"Tegoroczne warsztaty z udziałem amatorów i studentów z Polski i Czech będą zatytułowane +Animowanie Miłosza+. Ich uczestnicy mają stworzyć krótkie etiudy interpretujące wiersze Czesława Miłosza. Efekt będzie można zobaczyć w sobotę podczas uroczystości zamykającej festiwal" - powiedział PAP wicedyrektor OFAFA Mariusz Frukacz.

Organizatorem festiwalu są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kinoteatr "Wrzos", Dom Kultury "Podgórze", Dyskusyjny Klub Filmowy "Klatka". Festiwal wspiera finansowo gmina Kraków.(PAP)

wos/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz