Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: 6. edycja Festiwalu Muzyki Filmowej - pod koniec września

0
Podziel się:

Muzyka filmowa autorstwa słynnych kompozytorów tego gatunku zabrzmi podczas
6. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej, który odbędzie się od 26 do 29 września w Krakowie. Imprezę
zainauguruje koncert muzyki Alberto Iglesiasa, współpracującego od lat z Pedro Almodovarem.

Muzyka filmowa autorstwa słynnych kompozytorów tego gatunku zabrzmi podczas 6. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej, który odbędzie się od 26 do 29 września w Krakowie. Imprezę zainauguruje koncert muzyki Alberto Iglesiasa, współpracującego od lat z Pedro Almodovarem.

"Od dwóch lat staraliśmy się zaprosić Alberto Iglesiasa na festiwal i jesteśmy dumni, że nie tylko przyjął nasze zaproszenie, ale także przygotowuje na ten wieczór specjalny program i światowe premiery" - podkreśliła w czwartek dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, Izabela Helbin.

Alberto Iglesias specjalnie na krakowski festiwal na nowo zaaranżuje i przygotuje muzykę m.in. do filmów: "Skóra, w której żyję", "Wszystko o mojej matce", "Porozmawiaj z nią". Wykonana będzie także suita do filmu "Szpieg", za którą był nominowany do Oscara. Koncert odbędzie się 16 września w sali Filharmonii Krakowskiej.

Jak poinformował dyrektor programowy festiwalu, Robert Piaskowski, wystąpią Orkiestra AUKSO i Marek Moś, a także Agata Szymczewska - laureatka I nagrody XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, oraz wybitny hiszpański kontratenor Carlos Mena.

Dzień później w kościele św. Katarzyny zabrzmi muzyka do filmów jednego z najwybitniejszych niemieckich scenarzystów i reżyserów Wernera Herzoga, m.in. "Odległej błękitnej planety", "Białego Diamentu", "Jaskini zapomnianych snów". Wśród wykonawców znaleźli się: senegalski śpiewak Mola Sylla, chór Concordu E Tenore De Orosei z Sardynii, pianista Harmen Fraanje i wiolonczelista Ernst Reijseger. W części poświęconej muzyce do filmu "Jaskinia zapomnianych snów" kolaż dźwiękowy wykona dodatkowo kameralna sekcja chóru Capelli Cracoviensis pod dyrekcją Wolfganga Klasenera.

W tym samym dniu w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się koncert islandzkiego producenta, kompozytora, muzyka Valgeira Sigurdssona. W Krakowie wspomagany przez kameralny zespół orkiestrowy wykona on muzykę do filmu dokumentalnego "Dreamland", będącego protestem artystów przeciwko eksploatacji zasobów naturalnych na Islandii.

28 września w hali ocynowni ArcelorMittal Poland podczas urodzinowej gali RMF Classic zabrzmią utwory dziesięciu kompozytorów, stworzone do filmów, wielkich telewizyjnych produkcji oraz polskich i amerykańskich seriali. Na widowni zasiądą ich twórcy jako goście specjalni. Koncert poprowadzi Gavin Greenaway - angielski dyrygent i kompozytor, znany ze stałej współpracy z Hansem Zimmerem.

Tegoroczną edycję Festiwalu Muzyki Filmowej zakończy 29 września koncertowe wykonanie amerykańsko-australijskiej superprodukcji "Matrix" w hali ocynowni ArcelorMittal Poland. Gościem honorowym i równocześnie dyrygentem będzie twórca muzyki do tej trylogii, Don Davis.

W ramach festiwalu po raz pierwszy zorganizowane zostaną profesjonalne warsztaty dla kompozytorów prowadzone przez kilkunastu ekspertów branży: inżynierów dźwięku, specjalistów od postprodukcji muzycznej, kierowników sesji nagraniowych, aranżerów i uznanych kompozytorów. Warsztaty odbędą się we współpracy z podkrakowskim studiem filmowym Alvernia Studios.

Pod koniec maja zostanie też ogłoszony konkurs dla młodych kompozytorów, organizowany we współpracy z Festiwalem Etiuda i Anima. Prace młodych twórców oceni międzynarodowe jury pod przewodnictwem Roberta Townsona, szefa wytwórni Varese Sarabande Records.

Bilety i karnety na festiwalowe koncerty będzie można kupić od piątku 26 kwietnia za pośrednictwem portalu eventim.pl oraz w trzech punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych) oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle). (PAP)

rgr/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)