Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kraków będzie miał swój lokalny dukat 4 Kraki

0
Podziel się

100 tys. mosiężnych dukatów o nominale 4 Kraki
zostanie wyprowadzonych 3 kwietnia do obiegu w Krakowie. Krakowski
lokalny dukat, będzie miał także wersje kolekcjonerskie wykonane
ze srebra i złota, które mają szansę stać się hitem na polskim
rynku numizmatycznym.

bEiYDCgR

100 tys. mosiężnych dukatów o nominale 4 Kraki zostanie wyprowadzonych 3 kwietnia do obiegu w Krakowie. Krakowski lokalny dukat, będzie miał także wersje kolekcjonerskie wykonane ze srebra i złota, które mają szansę stać się hitem na polskim rynku numizmatycznym.

Prezes Mennicy Polskiej SA Tadeusz Steckiewicz poinformował dziennikarzy w poniedziałek, że dukat z Lajkonikiem jest pierwszym z serii Legendy Krakowskie, które Mennica Polska przygotowała dla stolicy Małopolski.

Pod koniec 2009 roku planowana jest emisja kolejnego dukata, który będzie nawiązywać do legendy o Smoku Wawelskim. Do 2014 roku Mennica przygotuje dla Krakowa także dukaty przypominające m.in. o bohaterstwie kupców krakowskich w bitwie pod Grunwaldem, o dzwonie na Salwatorze, o krakowskich gołębiach i hejnale, o żydowskim weselu, Wandzie, wieżach Kościoła Mariackiego, czakramie i dzwonie topielców.

bEiYDCgT

"To będzie wspaniała promocja miasta. Monety te żyją własnym życiem, a na rynku kolekcjonerskim osiągają wartość zdecydowanie wyższą od nominału" - ocenił prezes.

Według niego rarytasem dla kolekcjonerów będą dukaty z Lajkonikiem wykonane ze srebra i złota. Moneta srebrna została wybita w 2 tys. egzemplarzy, z których każdy kosztuje 200 zł. Moneta złota powstała w 200 egzemplarzach ze złota o najwyższej próbie 999,9; wyceniono ją na 2,5 tys. zł. Wszystkie rodzaje krakowskich dukatów będą sprzedawane od 3 kwietnia na Rynku Głównym w Krakowie i kilku innych punktach w mieście.

Jak zapowiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, kolejne dukaty będą wypuszczane dwa razy w roku przed Świętami Wielkanocnymi i Bożym Narodzeniem. "To dobra promocja dla miasta nie tylko w kraju, ale też za granicą" - zauważył.

Dukat lokalny to emitowany przez Mennicę Polską i wprowadzony do powszechnego obiegu bon towarowy. Dukaty mosiężne o wartości nominalnej 4 zł będą funkcjonować przez blisko dwa miesiące jako bon towarowy akceptowany przez lokalnych przedsiębiorców w wybranych punktach handlowych na terenie Krakowa.

bEiYDCgZ

Dotychczas Mennica Polska przygotowała dukaty dla kilkudziesięciu miast i samorządów w kraju. Pierwszym miastem, które je zamówiło była w 2006 roku Jastarnia. (PAP)

bEiYDChu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)