Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kraków: Blisko 450 tys. zł przyniosła XXI Aukcja Wielkiego Serca

0
Podziel się

Prawie 450 tys. zł przyniosła w sobotę XXI Aukcja Wielkiego Serca w Krakowie,
podczas której licytowano dzieła wybitnych polskich artystów. Najdrożej sprzedano obraz Tadeusza
Dominika "Pejzaż" - za 24 tys. zł.

bDBsAsMl

Prawie 450 tys. zł przyniosła w sobotę XXI Aukcja Wielkiego Serca w Krakowie, podczas której licytowano dzieła wybitnych polskich artystów. Najdrożej sprzedano obraz Tadeusza Dominika "Pejzaż" - za 24 tys. zł.

Dzieła licytowane były od kwoty 100 zł, sprzedano wszystkie 250 pozycji z katalogu. Cały dochód z licytacji przeznaczony zostanie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Krakowie.

Aukcja Wielkiego Serca to coroczna okazja dla miłośników i kolekcjonerów polskiej sztuki współczesnej. Obrazy podarowali artyści, ich rodziny lub marszandzi. Uczestnicy licytowali m.in. dzieła Edwarda Dwurnika, Jerzego Nowosielskiego, Bronisława Chromego, Ryszarda Horowitza i innych artystów.

bDBsAsMn

Najwyższą cenę, 24 tys. zł, osiągnął olejny obraz "Pejzaż" Tadeusza Dominika z 2011 r. Podobnie było w ubiegłym roku, kiedy najdrożej sprzedano jego "Pejzaż mazowiecki" z 2009 r. (23 tys. zł). Za 15,5 tys. zł sprzedano akwarelę Jerzego Nowosielskiego "Cerkiew" z 1950 r. (dar Fundacji Nowosielskich).

Aukcja odbywała się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. W tym roku po raz pierwszy prowadził ją Marek Pietkiewicz, zastępując Andrzeja Starmacha.

"Zebrane podczas dzisiejszej aukcji pieniądze będą przeznaczone na nasz ośrodek. Aukcja Wielkiego Serca jest dla nas prawie największym wydarzeniem roku szkolnego. Do niej przygotowujemy się cały rok i od jej wyniku w dużym stopniu zależy spełnienie naszych funkcji: dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych" - powiedział prezes organizującego aukcję Stowarzyszenia "Wielkie Serce" Marek Franaszek.

Dyrektor ośrodka Jarosław Statek przypomniał z kolei słowa, które przyświecają organizatorom od początków aukcji: "Pewnego przyjaciela poznaje się w niepewnej sytuacji".

bDBsAsMt

Fundusze uzyskane z poprzednich licytacji pozwoliły na realizację programu wyjazdów terapeutyczno-rehabilitacyjnych dla podopiecznych ośrodka. "Wielu z nich po raz pierwszy w życiu zobaczyło morze, góry. Prowadzimy też akcję pomocy najbiedniejszym wychowankom, poprawiliśmy bazę dydaktyczną naszego ośrodka. Dzięki naszemu wsparciu młodzież wyjeżdża na zawody i obozy sportowe, mogliśmy też założyć sekcję narciarską jak również drużynę, która z sukcesami startuje w olimpiadach specjalnych. Każda zdobyta złotówka wydawana jest z ogromną rozwagą i troską" - powiedział PAP Marek Franaszek.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 im. Jana Matejki w Krakowie jest najstarszą w Krakowie placówką kształcącą młodzież o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Obecny rok szkolny to już 66. z kolei. W ośrodku uczy się prawie 230 dzieci, z czego 50 mieszka w internacie. Są to dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, bardzo często pochodzące z biednych rodzin.

Stowarzyszenie "Wielkie Serce", które organizuje aukcje, powstało w lutym 2000 roku z inicjatywy wychowawców i pracowników Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Jana Matejki w Krakowie. (PAP)

hp/ zab/

bDBsAsMu
bDBsAsMO
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)