Notowania

wiadomości
18.12.2012 11:38

Kraków: Były bankowiec oskarżony o siedem napadów na banki

O siedem napadów na banki oskarżyła krakowska prokuratura 28-letniego byłego pracownika banku Marcina F. - poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

Podziel się
Dodaj komentarz

O siedem napadów na banki oskarżyła krakowska prokuratura 28-letniego byłego pracownika banku Marcina F. - poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

W śledztwie mężczyzna przyznał się do winy. Tłumaczył się, że był zadłużony i pieniędzy potrzebował do spłaty kredytu. Jako były pracownik banku znał funkcjonowanie takich placówek i miejsca przechowania pieniędzy.

Seria napadów rozpoczęła się 25 stycznia 2011 r. Tego dnia F. napastnik usiłował zrabować pieniądze z banku przy ul. Miłkowskiego. Pracownica, do której podszedł i groził przedmiotem przypominającym broń, uciekła i wraz inną osobą zamknęła się w jednym z pomieszczeń banku. Zdezorientowany tym zachowaniem Marcin F. wyszedł bez pieniędzy.

Kolejnych napadów F. dokonał w kwietniu, czerwcu, listopadzie i w marcu br. na placówki bankowe przy ul. Kobierzyńskiej i Miłkowskiego. Zrabował łącznie ok. 75 tys. zł. Zawsze był w czapce lub kapturze, ciemnych okularach; posługiwał się atrapą broni.

W lipcu przy ul. Gronowskiej pracownica banku odmówiła wydania mu pieniędzy i włączyła alarm. Inna pracownica, do której zwrócił się o wydanie pieniędzy, grożąc atrapą broni - oświadczyła, że nie ma pieniędzy i Marcin F. pospiesznie opuścił bank.

Podczas napadu dokonanego we wrześniu przy ul. Fortecznej zrabował ok. 2,8 tys. zł w bilonie i domagał się kolejnych pieniędzy, ale kasjer zaczął symulować atak serca. W tym czasie pod bank podjechał samochód ochrony. Marcin F. szukał najpierw wyjścia na zapleczu, następnie wziął zakładniczkę, przyłożył jej nóż myśliwski do szyi i wyszedł na zewnątrz. Na widok policyjnego radiowozu, który właśnie nadjechał, odepchnął zakładniczkę i zaczął uciekać. Wtedy został zatrzymany.

Oprócz napadów odpowie za wzięcia zakładnika i podrobienie dyplomu jednej z wyższych uczelni w Krakowie. Dyplom podrobił, by okazać go rodzicom i zatuszować fakt skreślenia go z listy studentów uczelni.

Marcinowi F. grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. (PAP)

hp/ bos/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz