Notowania

wiadomości
29.01.2014 18:28

Kraków: Demonstracja poparcia dla protestujących na Ukrainie

Około 200 osób zgromadziło się w środę wieczorem na Rynku Głównym w Krakowie, aby demonstrować na znak solidarności z protestującymi na Ukrainie. Odśpiewano hymny Polski i Ukrainy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Około 200 osób zgromadziło się w środę wieczorem na Rynku Głównym w Krakowie, aby demonstrować na znak solidarności z protestującymi na Ukrainie. Odśpiewano hymny Polski i Ukrainy.

Demonstracja zorganizowana przez akcję społeczną "Solidarni z Ukrainą" zgromadziła przed pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym przede wszystkim osoby młode. Wśród nich byli zarówno krakowianie, jak i Ukraińcy mieszkający w Polsce oraz osoby innych narodowości.

"Jesteśmy grupą ludzi bardzo różnych narodowości, różnego pochodzenia, o różnych poglądach, to, co nas łączy to sprzeciw wobec tego, co się dzieje na Ukrainie" - powiedział PAP współorganizator manifestacji i przedstawiciel akcji społecznej "Solidarni z Ukrainą" Mykoła Mańko.

Uczestnicy protestu odśpiewali hymny Polski i Ukrainy, odmówili modlitwę za ofiary, a także o pokojowe rozwiązanie konfliktu. Przynieśli ze sobą flagi polskie i ukraińskie oraz transparenty z hasłami: "Solidarność znaczy wolność", "Polska z wami razem", "Stop torturowaniu ludzi na Ukrainie".

"To nasza reakcja na brutalność władzy. Nasza opinia jest taka, że władza powinna służyć ludziom, a nie prowadzić represje przeciwko pokojowo demonstrującym obywatelom" - zaznaczył Mańko.

W Kijowie od końca listopada ub. roku trwają protesty antyrządowe. Rozpoczęły się one po decyzji władz ukraińskich o niepodpisaniu umowy stowarzyszeniowej z UE. Doszło do starć między milicją i przeciwnikami rządu, jest kilka ofiar śmiertelnych. (PAP)

rgr/ eaw/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz