Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraków: Drewniana rzeźba Jana Pawła II na 35. Targach Sztuki Ludowej

0
Podziel się:

Hejnałem z Wieży Mariackiej, odgłosem trombit i hymnem UE zainaugurowano w
piątek w południe na Rynku Głównym w Krakowie 35. Targi Sztuki Ludowej. Wśród aniołów z drewna,
ceramiki, koronek i kożuchów uwagę uczestników przyciągała metrowa rzeźba Jana Pawła II z drewna za
2,5 tys. zł.

Hejnałem z Wieży Mariackiej, odgłosem trombit i hymnem UE zainaugurowano w piątek w południe na Rynku Głównym w Krakowie 35. Targi Sztuki Ludowej. Wśród aniołów z drewna, ceramiki, koronek i kożuchów uwagę uczestników przyciągała metrowa rzeźba Jana Pawła II z drewna za 2,5 tys. zł.

W tegorocznych targach uczestniczy ponad 500 twórców i 120 kapel i zespołów ludowych. Impreza, odbywająca się na Rynku Głównym, przyciąga co roku miłośników polskiej sztuki ludowej i rękodzieła.

"Spotykamy się tutaj po raz 35. na imprezie, które jest jednocześnie największą w Europie prezentacją polskiej sztuki ludowej i polskiej tradycji ludowej" - powiedział podczas inauguracji prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Podziękował fundacji "Cepelia", która jest organizatorem targów.

"Na tym Rynku od wieków zawsze się handlowało i cieszę się, również dzisiaj możemy tu się spotkać i prezentować twórców ludowych i rękodzieło" - powiedział dyrektor fundacji Józef Spiszak.

Targi potrwają do 28 sierpnia. Przez dziesięć dni na Rynku Głównym pojawią się twórcy ludowi i rzemieślnicy: garncarze, koronczarki, tkacze, hafciarki, rzeźbiarze, artyści malujący na szkle, kowale, ceramicy, bibułkarze, jubilerzy i inni.

Tradycyjnie podczas każdego z targowych dni prezentować się będą inne miasta.

Piątek jest Dniem Miasta Tarnowa, w sobotę zaprezentuje się Pińczów, w niedzielę Opole.

Z kolei poniedziałek będzie dniem Zakopanego i gminy tatrzańskiej oraz uczestników XLIII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem; we wtorek zaprezentuje się Żabno i miasta partnerskie. Środa należeć będzie do Ukrainy, czwartek - do Gorlic, a w piątek zaprezentuje się Słowacja.

Sobota to Dzień Pogranicza Kultur organizowany pod patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie UE i przygotowywane wspólnie przez gości z Polski i Słowacji. Targi zakończą się w niedzielę 28 sierpnia Jarmarkiem Podhalańskim.

Organizatorem Targów jest Fundacja "Cepelia" Polska Sztuka i Rękodzieło. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. (PAP)

hp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)