Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Dzień otwarty Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego

0
Podziel się:

W przeddzień Święta Niepodległości chętni
mogli zwiedzić Małopolski Urząd Wojewódzki. Rano swój gabinet
osobiście prezentował gościom wojewoda małopolski Jerzy Miller,
który ma uprawnienia przewodnika po Krakowie.

W przeddzień Święta Niepodległości chętni mogli zwiedzić Małopolski Urząd Wojewódzki. Rano swój gabinet osobiście prezentował gościom wojewoda małopolski Jerzy Miller, który ma uprawnienia przewodnika po Krakowie.

Z jedną z pierwszych grup do urzędu przyszła wnuczka ostatniego przedwojennego wojewody krakowskiego Józefa Tymińskiego.

"Zainteresowanie jest olbrzymie. Mieszkańców bardzo interesuje historia tego budynku i przyznają, że choć znajduje się on w centrum miasta nic o nim nie wiedzieli. Zwiedzający często pytają o kompetencje, obowiązki wojewody i chętnie siadają na chwilę w jego fotelu" - powiedziała PAP rzeczniczka wojewody małopolskiego Małgorzata Woźniak.

Gości oprowadzał po najciekawszych miejscach budynku jeden z pracowników urzędu. Dodatkową atrakcją była wystawa archiwalnych i do tej pory rzadko udostępnianych zdjęć przedstawiających pracę wojewodów w okresie międzywojennym.

Budowę gmachu przy ul. Basztowej 22, w którym dziś mieści się Małopolski Urząd Wojewódzki, rozpoczęto w 1900 r. Podczas kopania fundamentów odkryto ludzkie szczątki, których pochodzenie nigdy nie zostało wyjaśnione. Budynek został wzniesiony na potrzeby CK Starostwa Krakowskiego. 1 września 1921 r., gdy powołane zostało województwo krakowskie, umieszczono tam siedzibę jego władz.

Na pierwszym piętrze znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne oraz mieszkanie wojewody, które w sumie zajmowały 600 m kw. Wojewoda nie mieszka już przy Basztowej 22, a jego gabinet jest o wiele mniejszy, nadal jednak zachowało się wiele interesujących elementów wystroju wnętrz.

Zwiedzanie urzędu odbywa się w ramach cyklu wydarzeń związanych z 90. rocznicą odzyskania niepodległości i tworzeniem zrębów państwa polskiego w Małopolsce. Spotkania, objęte patronatem wojewody, odbywać się będą do 25 listopada. Najbliższe: 13 listopada w Chrzanowie i 25 listopada w Nowym Sączu.

Jednym z celów akcji było także przypomnienie zapomnianych bitew I wojny światowej w Małopolsce, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. 9 listopada wojewoda, wspólnie z młodzieżą, odwiedził cmentarze wojenne w Łowczówku i na wzgórzu Pustki w powiecie gorlickim, a 16 listopada odwiedzi mogiłę legionistów Piłsudskiego w Bydlinie.(PAP)

wos/ la/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)