Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraków: Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego stworzy tyflotekę

0
Podziel się:

Ponad sto książek dla osób niewidomych i niedowidzących zdigitalizuje do
końca października krakowska Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego. W wyniku cyfryzacji powstanie
tyfloteka - elektroniczna biblioteka z pozycjami dla osób z dysfunkcją wzroku.

Ponad sto książek dla osób niewidomych i niedowidzących zdigitalizuje do końca października krakowska Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego. W wyniku cyfryzacji powstanie tyfloteka - elektroniczna biblioteka z pozycjami dla osób z dysfunkcją wzroku.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy fundacji Piotr Pawłowski, w tyflotece znajdą się głównie podręczniki i lektury, które wykorzystuje do nauki młodzież niewidoma i słabowidząca. Wersje cyfrowe będą miały zwykłe książki, których treść jest drukowana, a nie pozycje napisane alfabetem Braille'a.

Rzecznik prasowy wyjaśnił też, że adaptacja książki dla osoby z dysfunkcją wzroku polega na przetworzeniu papierowego wydruku (za pomocą skanera i programu OCR)
tak, by uzyskał postać elektroniczną, możliwą do odczytania przez urządzenia elektroniczne takie jak komputer czy odtwarzacz mp3. W ten sposób czytelnik niewidzący może poznać treść danej lektury za pomocą słuchu - dzięki specjalnym programom czytającym; a niedowidzący dzięki powiększonej czcionce tekstu.

"Przed sesją zgłasza się do nas szczególnie wielu studentów. Proszą oni o przetworzenie lektur tak, by i oni mogli poznać ich treść. Od kilku lat, na prośbę osób z dysfunkcją wzroku, digitalizujemy książki. To doświadczenie zachęciło nas do stworzenia wirtualnej tyfloteki, której zbiory jesienią chcemy udostępnić na naszej stronie internetowej" - wyjaśnił rzecznik prasowy fundacji.

Aby wypożyczyć publikację, czytelnik będzie musiał kliknąć na odpowiednią zakładkę. Kiedy ją otworzy, znajdzie listę dostępnych książek. Pozycję będzie mógł też zamówić telefonicznie lub osobiście przychodząc do siedziby fundacji. Z księgozbioru skorzystają uczniowie i studenci, którzy, lub za których bliscy osobiście lub mailowo, przedłożą fundacji dokument orzekający o niepełnosprawności wzroku.

"Brak dostępu do publikacji w formie dostosowanej do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku jest jedną z przyczyn utrudniających niepełnosprawnym równy dostęp do edukacji. Chcemy wyrównywać szanse młodych ludzi" - powiedział PAP rzecznik prasowy fundacji.

Zbiory tyfloteki uruchomionej przez Fundację Instytutu Rozwoju Regionalnego uzupełnią zasoby działających przy szkołach i uczelniach bibliotek dla niewidomych i niedowidzących, ponieważ tyfloteka zgromadzi te lektury, o których dostosowanie prosi młodzież nie znajdująca konkretnej pozycji w istniejących już bibliotekach.

Pawłowski przypomniał, że obecnie mniej niż 5 proc. książek istnieje w formatach dostępnych dla osób z dysfunkcją wzroku (książka drukowana, elektroniczna, książka napisana alfabetem Braille'a). Zachęcił też niewidzących i niedowidzących uczniów i studentów do zgłaszania fundacji tych pozycji, które warto byłoby przełożyć na wersję cyfrową.

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego jest organizacją non-profit. Istnieje od 2003 r. Jej działalność polega na wsparciu osób niepełnosprawnych, w szczególności z dysfunkcją wzroku. Fundacja prowadzi m.in. szkolenia dla tych osób, współpracuje z placówkami, które pomagają niepełnosprawnym.

Słowo "tyflo" pochodzi z języka greckiego i oznacza "ślepy, ukryty, ciemny". Przedrostek "tyflo-" występuje w złożeniach i dotyczy tego, co związane jest z niewidomymi i niedowidzącymi, np. tyflopedagogika. (PAP)

bko/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)