Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraków: Galeria "Sztuka Dawnej Polski" będzie zamknięta do września

0
Podziel się:

Z powodów konserwatorskich od najbliższego poniedziałku do września zamknięta
będzie galeria "Sztuka Dawnej Polski. XII - XVIII wiek" w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, oddziale
Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK).

Z powodów konserwatorskich od najbliższego poniedziałku do września zamknięta będzie galeria "Sztuka Dawnej Polski. XII - XVIII wiek" w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK).

Jak powiedziała PAP dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew, prezentowane w tej galerii dzieła sztuki wymagają przeprowadzenia specjalistycznych zabiegów. "Nie można ich wykonać, gdy galeria jest otwarta dla publiczności" - podkreśliła.

Przez kilka miesięcy niedostępne dla zwiedzających będzie pierwsze piętro Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Będzie można natomiast oglądać dzieła prezentowane w galerii "Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej" z unikatową kolekcją ikon oraz wystawę "Kraków na wyciągnięcie ręki", czyli zabytkowe detale architektoniczne: oryginalne elementy wykonane z kamienia lub gipsowe odlewy rzeźb m.in. z portali i zworników.

Wrześniowemu otwarciu galerii "Sztuka Dawnej Polski. XII - XVIII w." będzie towarzyszyła wystawa czasowa "Tkaniny cenniejsze od złota". Zwiedzający będą mogli od 19 września do 18 stycznia 2015 r. oglądać ponad 20 jedwabnych tkanin z XV i XVI wieku. "Należą one do najcenniejszych zabytków w kolekcji tkanin Muzeum Narodowego w Krakowie. Są niezwykle delikatne i ze względów konserwatorskich rzadko się je pokazuje" - powiedziała PAP rzecznik MNK Katarzyna Bik.

XV i XVI wiek był okresem gospodarczego rozkwitu Krakowa, czego dowodem są znajdujące się w muzealnej kolekcji tkaniny jedwabne, sprowadzane przeważnie z Włoch. Gotyckie tkaniny są zdobione ornamentami inspirowanymi owocem granatu lub szyszki pinii, na tkaninach renesansowych pojawiają się ptaki, gazele, ślimaki zagubione wśród wiotkich roślinnych skrętów.

"Tkaniny te znakomicie współgrają z malarstwem tablicowym eksponowanym na stałych wystawach w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Szaty postaci ukazanych na obrazach uszyte zostały z tkanin, których przykłady zobaczymy we wrześniu na wystawie" - dodała Katarzyna Bik.(PAP)

wos/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)