Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Interniści i pediatrzy o swej roli w opiece zdrowotnej

0
Podziel się:

O przywrócenie internistom i pediatrom właściwej pozycji w systemie opieki
zdrowotnej w Polsce zaapelowali przedstawiciele tych środowisk i samorządu lekarskiego, którzy we
wtorek obradowali w Krakowie.

O przywrócenie internistom i pediatrom właściwej pozycji w systemie opieki zdrowotnej w Polsce zaapelowali przedstawiciele tych środowisk i samorządu lekarskiego, którzy we wtorek obradowali w Krakowie.

Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza obecnie w Polsce nie ma wystarczającej liczby lekarzy rodzinnych. "I nie będziemy ich mieć przez kolejnych dwadzieścia kilka lat" - ocenił Hamankiewicz. Jak wyjaśnił, jest to konsekwencja przyjętego modelu kształcenia lekarzy tej specjalności.

Jednocześnie - według samorządu lekarskiego - nie jest wykorzystany potencjał co najmniej kilku tysięcy doświadczonych internistów, którzy pracują jedynie na oddziałach szpitalnych. Podobnie jest z pediatrami. Dlatego uczestnicy konferencji "Miejsce interny i pediatrii w polskim systemie opieki zdrowotnej" apelowali m.in. o takie finansowanie świadczeń zdrowotnych, by wykorzystać ich możliwości.

Zaproponowali też reaktywowanie specjalistycznych poradni internistycznych. "To skróciłoby kolejki do lekarzy specjalistów. Wielu pacjentów cierpi na kilka chorób jednocześnie. Ich diagnozowaniem i leczeniem mogliby się zająć interniści, którzy mają szeroką, kompleksową wiedzę. Jedynie w najtrudniejszych przypadkach odsyłaliby oni pacjenta do innego specjalisty na konsultację" - mówił prof. dr Jacek Musiał, prezes Towarzystwa Internistów Polskich.

Jak zauważył, z powodu kiepskich perspektyw rozwoju zawodowego niewielu absolwentów medycyny decyduje się obecnie na specjalizację z interny. "W Małopolsce jeszcze pięć - sześć lat temu tę specjalizację rocznie wybierało 200-240 osób, teraz ok. 60" - powiedział prof. Musiał.

Sekretarz Zarządu Głównego Towarzystwa Internistów Polskich dr Piotr Gajewski mówił, że głównym powodem spadku zainteresowania specjalizacją z chorób wewnętrznych jest brak miejsc tzw. rezydentów w szpitalach, zatrudnienie których finansuje państwo.

Uczestnicy konferencji postulują zwiększenie liczby rezydentur dla internistów i pediatrów, by powstrzymać proces, w którym młodzi ludzie wybierają bardzo wąskie specjalizacje, bo specjalizacja w chorobach wewnętrznych czy pediatrii przestaje być atrakcyjna. Memorandum dotyczące miejsca internistów w systemie opieki zdrowotnej ma być przekazane ministerstwu zdrowia.

Konferencję zorganizowały Towarzystwo Internistów Polskich, Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie. (PAP)

wos/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)