Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraków jeszcze w tym roku może być Miastem Literatury UNESCO

0
Podziel się:

Kraków jeszcze w tym roku może być Miastem Literatury UNESCO. Aplikacja o ten
tytuł przeszła pozytywnie wszystkie szczeble oceny formalnej UNESCO - poinformował w czwartek PAP
Robert Piaskowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które koordynuje proces.

Kraków jeszcze w tym roku może być Miastem Literatury UNESCO. Aplikacja o ten tytuł przeszła pozytywnie wszystkie szczeble oceny formalnej UNESCO - poinformował w czwartek PAP Robert Piaskowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które koordynuje proces.

Teraz aplikacja czeka na opinię międzynarodowego stowarzyszenia pisarzy PEN International. Jeśli otrzyma pozytywną ocenę, to kulturalna stolica Polski stanie się pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej i drugim po Reykjaviku nieanglojęzycznym miastem piastującym ten tytuł. PEN International powinno ogłosić decyzję w jesieni.

Piaskowski podkreślił, że Kraków jest pierwszy na liście miast oczekujących na ten zaszczyt. W kolejce czekają też: Praga (Czechy), Heidelberg (Niemcy), Tromso (Norwegia), Vancouver (Kanada), Lwów (Ukraina) i Neapol (Włochy). Obecnie tytuł mają: Edynburg (Wielka Brytania)
, Melbourne (Australia), Iowa City (miasto na wschodzie stanu Iowa w USA), Dublin (Irlandia), Reykjavik (Islandia) i Norwich (Wielka Brytania).

Miasto Literatury UNESCO będzie, zdaniem przedstawiciela Krakowskiego Biura Festiwalowego, trzecim bardzo ważny tytułem przyznanym Krakowowi przez międzynarodowe gremia. W 1978 roku obiekty miasta trafiły na pierwszą listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2000 roku Kraków był Europejską Stolicą Kultury.

Środowiska literackie Krakowa od 2010 roku starają się, aby stolica Małopolski stała się Miastem Literatury UNESCO. Proces ten koordynuje Krakowskie Biuro Festiwalowe. Formalny wniosek został złożony pod koniec 2011 r. Miasta - kandydaci powinny mieć tradycje literackie i wydawnicze, programy wsparcia dla pisarzy, poetów i tłumaczy, prężnie działającą sieć bibliotek oraz organizować festiwale, angażujące ludzi w życie literackie i promujące czytelnictwo.

Według zastępcy prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji Magdaleny Sroki uzyskanie Miasta Literatury UNESCO byłoby właściwym podkreśleniem znaczenia Krakowa dla literatury polskiej i światowej i ma swoje głębokie uzasadnienie w tradycjach miasta. "W oparciu o to przekonanie budujemy programy wspierające różnorodność i bogactwo inicjatyw literackich w mieście. Literatura może przyczyniać się do poprawy spójności społecznej, stymulować rozwój gospodarczy i rozwój przemysłów kreatywnych, istotnie wpłynąć na dialog międzykulturowy" - podkreśliła w lipcu Sroka.

W Krakowie odbywają się dwa duże festiwale literackie - coroczny Festiwal Conrada i raz na dwa lata Festiwal Miłosza. Organizowane co roku Targi Książki odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób.

W 2011 r. miasto przystąpiło do Międzynarodowej Sieci Miast Pisarzy Uchodźców (ICORN), pomagającej literatom, którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnym kraju. W maju tego roku ICORN wraz z Komisją ds. Więzionych Pisarzy PEN International (PEN International WiPC) zorganizowała w Krakowie konferencję "Writing Freedom" poświęconą wolności słowa.

Od ponad roku, wspólnie z portalem Bookeriada.pl, KBF organizuje akcję "Drugie Życie Książki" czyli cykliczne, bezpłatne wymiany książek. W lipcu ruszyła kampania "Wirtualna Biblioteka Wydawców" współorganizowana przez blisko 20 krakowskich wydawnictw - na ponad 60 przystankach komunikacji miejskiej wiszą plakaty prezentujące książki, wystarczy za pomocą telefony komórkowego zeskanować kod QR, by bezpłatnie pobrać fragment dzieła i czytać je np. w tramwaju.

W lipcu powstał multimedialny i interaktywny portal miastoliteratury.pl prezentujący literacką historię miasta, związanych z nim poetów i pisarzy, a także festiwale, spotkania i filmy poświęcone literaturze. Od października 2012 roku działa inny literacki portal - readingmalopolska. Oferuje on m.in. prezentacje małopolskich miejscowości, z którymi związani byli literaci. Portal ma również zakładki tematyczne poświęcone np. literaturze kryminalnej, żydowskiej czy reportażowi. (PAP)

bko/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)