Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Koncert na Rynku Głównym z okazji 30. rocznicy NZS

0
Podziel się:

Maciej Maleńczuk, Elektryczne Gitary, Paweł Kukiz i Krystyna Prońko wystąpią
w sobotę wieczorem na krakowskim Rynku w koncercie "Trzymaj pion", zorganizowanym z okazji 30.
rocznicy powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Maciej Maleńczuk, Elektryczne Gitary, Paweł Kukiz i Krystyna Prońko wystąpią w sobotę wieczorem na krakowskim Rynku w koncercie "Trzymaj pion", zorganizowanym z okazji 30. rocznicy powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Krakowski koncert na 30-lecie NZS ma być okazją do odświeżenia i pokazania wartości, które przyświecały tej organizacji w okresie 1980-1989.

"Zaproszeni na jubileuszowy koncert artyści i inni goście zostali wybrani nieprzypadkowo - byli lub są związani z NZS ze względu na swoją twórczość, postawę, a często poprzez przynależność i działalność w tej organizacji" - poinformował PAP w piątek szef biura prasowego krakowskiego magistratu Filip Szatanik.

Na Rynku Głównym wystąpią: Maciej Maleńczuk, De Press, Zespół Reprezentacyjny, Elektryczne Gitary, Big Cyc, Paweł Kukiz, Krystyna Prońko, Oddział Zamknięty, Mietek Szcześniak i Wały Jagiellońskie. Koncert poprowadzą Jarosław Gugała, Filip Łobodziński i Maciek Rock.

Niezależne Zrzeszenie Studentów to rówieśnik Solidarności i pierwsza niezależna organizacja studencka w Europie Wschodniej o antykomunistycznym rodowodzie. Krakowski NSZ wywodził się ze Studenckiego Komitetu Samoobrony, który powstał w 1977 roku po zamordowaniu Stanisława Pyjasa przez Służbę Bezpieczeństwa.

22 września 1980 r. Ogólnopolski Komitet Założycielski złożył w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie wniosek o rejestrację Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Miało być ono swego rodzaju studencką Solidarnością. Władze przez długie miesiące odmawiały oficjalnego uznania organizacji. Ostatecznie, w wyniku strajków studenckich, NSZ zarejestrowano 17 lutego 1981 r. Jednak już w grudniu tego samego roku zostało ono zdelegalizowane. Po roku 1989 NZS został ponownie zalegalizowany.

NZS walczył o demokratyzację życia akademickiego, przestrzeganie praw człowieka, wolność i niepodległość Polski. Obecnie reprezentuje interesy studentów w demokratycznym państwie oraz prowadzi działalność kulturalno-rozrywkową.

Koncert rozpocznie się o godz. 21.00. (PAP)

hp/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)