Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraków: Koncert z okazji setnych urodzin Witolda Lutosławskiego

0
Podziel się:

Koncertem fortepianowym uczci setne urodziny kompozytora Witolda
Lutosławskiego Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Konserwatorium Krakowskie im. Witolda
Lutosławskiego. Koncert odbędzie się w sobotę w Domu Józefa Mehoffera w Krakowie.

Koncertem fortepianowym uczci setne urodziny kompozytora Witolda Lutosławskiego Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Konserwatorium Krakowskie im. Witolda Lutosławskiego. Koncert odbędzie się w sobotę w Domu Józefa Mehoffera w Krakowie.

W repertuarze koncertu znajdą się utwory z wczesnych lat twórczości kompozytora, m.in. "Sonata fortepianowa". Utwory wykona znana śpiewaczka operowa Elżbieta Towarnicka, a akompaniować jej będą dwie pianistki: Małgorzata Podstawska i Wioleta Fluda.

Wydarzenie odbędzie się z okazji przypadających w piątek setnych urodzin artysty i równocześnie zainauguruje ono obchody Roku Witolda Lutosławskiego przez Konserwatorium Krakowskie.

"Kolejne uroczystości upamiętniające patrona naszego konserwatorium będziemy organizować, co najmniej, raz w miesiącu. Będą to głównie koncerty kameralne z udziałem młodych instrumentalistów. Publiczność zobaczy występy m.in. w Sali Fontany w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oraz w Kamienicy Szołayskich" - powiedziała PAP koordynatorka Konserwatorium Krakowskiego im. Witolda Lutosławskiego, Bogusława Hubisz-Sielska.

Konserwatorium Krakowskie im. Witolda Lutosławskiego działa od 2001 roku. Prowadzi zajęcia muzyczne dla młodzieży i dorosłych.

Witold Lutosławski urodził się 25 stycznia 1913 roku - zmarł 7 lutego 1994 w Warszawie. Uznawany jest za jednego z czołowych kompozytorów polskich i ważną postać w muzyce światowej.

Twórczość kompozytora przechodziła liczne przeobrażenia stylistyczne, od neoklasycyzmu i inspiracji folklorem w początkowym okresie, do indywidualnego języka w późniejszych latach. Pierwszym z długiego szeregu arcydzieł stał się Koncert na orkiestrę (1954). Międzynarodową sławę przyniosły mu również takie dzieła jak "Muzyka żałobna" (1958), "Gry weneckie "(1961), "Kwartet smyczkowy" (1964), "Preludia i fuga" (1972). Napisał także wiele dzieł z myślą o wielkich wykonawcach, w tym m.in. koncert fortepianowy dla Krystiana Zimermana czy "Łańcuch II" dla Anne-Sophie Mutter.

Rok 2013 został oficjalnie ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Witolda Lutosławskiego. (PAP)

bko/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)