Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraków: Kończy się adaptacja strychu Collegium Maius UJ

0
Podziel się:

W Collegium Maius, najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego w
Krakowie, kończą się prace związane z adaptacją strychu budynku na magazyny muzealne i sale
edukacyjne. Wcześniej w ramach projektu dofinansowanego ze środków UE wyremontowano dziedziniec
arkadowy.

W Collegium Maius, najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, kończą się prace związane z adaptacją strychu budynku na magazyny muzealne i sale edukacyjne. Wcześniej w ramach projektu dofinansowanego ze środków UE wyremontowano dziedziniec arkadowy.

Jak poinformował w czwartek dziennikarzy konsultant i b. dyrektor Muzeum UJ w Collegium Maius prof. Stanisław Waltoś, budżet całego projektu wynosi ponad 7,6 mln zł. Jest on współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej, która przekazała 75 proc. tej kwoty. 1,5 mln zł pochodzi ze środków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Prace rozpoczęły się pod koniec 2009 roku i swoim zasięgiem objęły dziedziniec arkadowy, dziedziniec huta oraz strych Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W kwietniu zeszłego roku zakończył się remont płyty dziedzińca arkadowego Collegium Maius. Wymieniono m.in. uszkodzone płyty z piaskowca i marmuru dębnickiego, wykonano nowe izolacje poziome oraz konserwację studni i fontanny przyściennej. Pracom towarzyszyły badania archeologiczne.

Następnie przeprowadzono prace konserwatorskie fasad Collegium Maius od strony dziedzińca arkadowego, oraz stolarki okienno-drzwiowej, zakończone w sierpniu 2011 r.

Obecnie trwają roboty związane z adaptacją strychu budynku na profesjonalne magazyny muzealne i sale edukacyjne. Magazyny o powierzchni około 500 metrów kwadratowych będą wyposażone w nowoczesną instalację klimatyzacyjną, która umożliwi zachowanie rygorystycznych parametrów temperatury i wilgotności.

Na strychu powstanie również sala na 20-30 osób, gdzie będą mogły odbywać się zajęcia ze studentami oraz lekcje muzealne i inne zajęcia edukacyjne w ramach programów prowadzonych przez dział oświatowy Muzeum UJ. Znajdzie się tam również pomieszczenie nowej serwerowi oraz archiwum muzeum. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na lipiec tego roku

Prof. Waltoś podkreślił, że adaptacja poddasza została tak pomyślana, aby zachować w pierwotnym stanie zabytkową, drewnianą więźbę dachową wykonaną podczas kompleksowego odnowienia gmachu, które miało miejsce w latach 1949-1964, z inicjatywy prof. Karola Estreichera. Collegium Maius odzyskało wtedy swój oryginalny wygląd sprzed 1840 roku.

Collegium Maius usytuowane jest u zbiegu ulic św. Anny i Jagiellońskiej. Jest to najstarszy budynek uniwersytecki w Polsce. Jego historia sięga roku 1400, kiedy król Władysław Jagiełło przekazał uniwersytetowi kamienicę narożną Pęcherzów z Rzeszotar. Stopniowo budowla była powiększana przez wykup sąsiednich kamienic. Do połowy XIX wieku wygląd i układ wewnętrzny Collegium nie uległ większym zmianom.

Wygląd i charakter gmachu całkowicie zmieniła przebudowa przeprowadzona w latach 1840-1870 w stylu neogotyckim. Do oryginalnego wyglądu zabytek wrócił po odnowie przeprowadzonej pod kierunkiem prof. Estreichera. Wówczas Collegium Maius zostało przeznaczone na siedzibę Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. (PAP)

rgr/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)