Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraków: Niepełnosprawni wybili rytm serca miasta

0
Podziel się:

20 niepełnosprawnych osób uczestniczyło w czwartkowych warsztatach gry na
instrumentach perkusyjnych w krakowskim Parku Jordana. Zorganizowała je Spółdzielnia Socjalna
"Republika Marzeń" Fundacji Anny Dymnej.

20 niepełnosprawnych osób uczestniczyło w czwartkowych warsztatach gry na instrumentach perkusyjnych w krakowskim Parku Jordana. Zorganizowała je Spółdzielnia Socjalna "Republika Marzeń" Fundacji Anny Dymnej.

Kilkugodzinne warsztaty zwieńczył publiczny występ podczas festynu na zakończenie XIII Tygodnia Osób Niepełnosprawnych "Kocham Kraków z Wzajemnością".

Angelika Chrapkiewicz-Gądek z charytatywnej Spółdzielni Socjalnej "Republika Marzeń" Fundacji Anny Dymnej poinformowała PAP, że przedsięwzięcie spotkało się z żywym zainteresowaniem osób niepełnosprawnych. "Już w pierwszym tygodniu po ogłoszeniu, 3/4 miejsc zostało zajętych" - wyjaśniła.

Jak obliczyła przedstawicielka organizacji, ludzkie serce bije w rytmie 60-100 razy na minutę. Gdyby przemnożyć bicie serc mieszkańców Krakowa (przy założeniu, że jest ich 700 tysięcy, a średnia bicia serca to 60 razy na minutę), to serce miasta biłoby w rytmie 42 milionów uderzeń na minutę, czyli 700 tysięcy uderzeń na sekundę.

"+Republika Marzeń+ chciała dać osobom niepełnosprawnym szansę wybicia ich rytmu Krakowa. Dziś mogli pokazać, w jaki sposób oni słyszą Kraków" - podkreśliła Chrapkiewicz-Gądek.

Uczestnik warsztatów Łukasz Waśniowski w rozmowie z PAP stwierdził, że podczas warsztatów najważniejsza była dla niego integracja z innymi osobami. "Od kilku lat interesuję się muzyką i sam staram się grać. Podobały się mi dzisiejsze lekcje. Jednak najbardziej cieszę się z tego, że mogłem się tu spotkać z ludźmi, którzy mają takie zainteresowania jak ja" - tłumaczył.

Także Aleksander Gałęziowski jest zadowolony z zajęć. "Moja kuzynka lubi grać na bębnach. To za jej sprawą zapisałem się na te warsztaty. Na ogół słucham muzyki poważnej, ale dzisiejsza muzyka rozrywkowa również przypadła mi do gustu"- powiedział.

Warsztaty "Rytm Miasta" poprowadził krakowski instruktor gry na instrumentach perkusyjnych Mateusz Sarapata. "Chciałem zaznajomić biorących udział w zajęciach z nowymi formami rytmicznymi i egzotycznymi instrumentami takimi jak: djembe, dunduny, cajony, shakery (grzechotki), bum bum rurki. Lekcje były przyjemnością, bo uczniowie okazali się bardzo pojętni. Mają doskonałe wyczuciem rytmu" - podsumował.

Czwartkowe wydarzenie zwieńczył publiczny występ 20-osobowej grupy podczas festynu na zakończenie XIII Tygodnia Osób Niepełnosprawnych "Kocham Kraków z Wzajemnością". (PAP)

bko/ rgr/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.