Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Obchody Światowego Dnia Uchodźcy

0
Podziel się:

W Krakowie rozpoczęły się obchody Światowego Dnia Uchodźcy, organizowane
przez Polską Akcję Humanitarną. Mają m.in. zwrócić uwagę na problem umieszczania dzieci
cudzoziemskich w zamkniętych ośrodkach, by potem deportować.

W Krakowie rozpoczęły się obchody Światowego Dnia Uchodźcy, organizowane przez Polską Akcję Humanitarną. Mają m.in. zwrócić uwagę na problem umieszczania dzieci cudzoziemskich w zamkniętych ośrodkach, by potem deportować.

W Krakowie od wtorku można oglądać wystawę zdjęć poświęconych uchodźcom w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Między 22 a 25 czerwca odbędzie się Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej - Refugee Review.

W tym roku PAH organizuje podobne obchody także w Warszawie, Toruniu, Poznaniu, Lublinie oraz Wrocławiu.

Jak wyjaśniła PAP Małgorzata Olasińska-Chart z PAH, tegoroczne obchody Dnia Uchodźcy, oprócz zachęcenia społeczeństwa do refleksji nad sytuacją uchodźców w Polsce i na świecie, mają zwrócić uwagę na problem detencji dzieci cudzoziemskich w zamkniętych ośrodkach, po to, by później je deportować do kraju pochodzenia. Według przedstawicieli PAH tego typu praktyka stanowi naruszenie Konwencji Praw Dziecka.

Jak podała Olasińska-Chart, z danych Straży Granicznej wynika, że w zeszłym roku w tego typu ośrodkach przebywało 506 dzieci, a rok wcześniej - 694. W większości są to dzieci czeczeńskie.

"Są to ośrodki o rygorze tylko trochę mniejszym od więzienia, gdzie dzieci nie mają opieki psychologa, edukacji na odpowiednim poziomie. Te dzieci są karane za to, co zrobili dorośli" - zaznaczyła.

Organizacje pozarządowe w Polsce stworzyły koalicję, która dąży do tego, żeby detencję zastąpić alternatywnymi środkami zapobiegawczymi podobnie, jak w wielu państwach Unii Europejskiej np. Francji, Belgii czy Węgrzech. Są to np. różne formy elektronicznego nadzoru.

W Polsce istnieje sześć zamkniętych ośrodków strzeżonych, w których mogą przebywać dzieci cudzoziemskie: w Białymstoku, Białej Podlaskiej, Krośnie Odrzańskim, Lesznowoli, Przemyślu i Kętrzynie.

W ramach obchodów od wtorku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie można obejrzeć wystawę dokumentującą warunki życia osób ubiegających się w Polsce o status uchodźcy oraz tych, którym przyznano jedną z form ochrony międzynarodowej. Fotograf Jan Grabek, wykonywał zdjęcia w ośrodkach recepcyjnych oraz w tych, w których długotrwale mieszkają osoby oczekujące na status uchodźcy; fotografował też osoby, które już przeszły całą procedurę i próbują się zakorzenić w polskim społeczeństwie.

W piątek w krakowskim Kinie Agrafka nastąpi inauguracja Przeglądu Filmów o Tematyce Uchodźczej - Refugee Review. Tegorocznym filmem otwarcia jest "New Year Baby" w reżyserii Socheata Poeuv. Film pokazuje problematykę dziecka kambodżańskich uchodźców, które odwiedzając po latach Kambodżę, odkrywa tragiczną historię swojej rodziny.

W ramach przeglądu będzie można obejrzeć również obsypany nagrodami film "Obca", w reżyserii Feo Aladag, ukazujący sytuację tureckiej kobiety w fundamentalistycznej rzeczywistości. W programie Refugee Review znajdzie się również animowany dokument "Droga na drugą stronę" reż. Ancy Damiana, opowiadający historię życia Crulica, 33-letniego Rumuna, który umarł w polskim więzieniu w czasie strajku głodowego w 2007 roku. Wstęp na pokazy oraz na wystawę w Krakowie jest wolny. (PAP)

rgr/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)