Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Od piątku wydawane będą wejściówki na mszę św. na Błoniach

0
Podziel się:

Ponad miliona wiernych z kraju i z zagranicy
spodziewają się organizatorzy papieskiej pielgrzymki podczas mszy
św., którą 28 maja Benedykt XVI odprawi na krakowskich Błoniach.
Wejściówki na mszę będą wydawane przedstawicielom diecezji w
piątek i w sobotę w krakowskiej kurii.

Ponad miliona wiernych z kraju i z zagranicy spodziewają się organizatorzy papieskiej pielgrzymki podczas mszy św., którą 28 maja Benedykt XVI odprawi na krakowskich Błoniach. Wejściówki na mszę będą wydawane przedstawicielom diecezji w piątek i w sobotę w krakowskiej kurii.

W parafiach wejściówki powinny być dostępne już od najbliższej niedzieli. "Nie ma indywidualnego odbioru kart wstępu" - przypomniał w środę przewodniczący komitetu organizacyjnego pielgrzymki w Małopolsce, bp Józef Guzdek.

Bp Guzdek poinformował, że do tej pory do krakowskiej kurii napłynęły zamówienia na 280 tys. wejściówek na spotkanie papieża z młodymi, które odbędzie się 27 maja oraz na 780 tys. wejściówek na mszę św. na Błoniach. Wejściówki dla młodzieży upoważniają także do udziału w niedzielnej mszy.

Do Krakowa ma przyjechać ok. 20 tys. pielgrzymów z zagranicy, z czego prawie połowę stanowi grupa neokatechumenatu złożona z przedstawicieli różnych krajów. Ok. 3 tys. osób przyjedzie z Ukrainy. Będą także pielgrzymi z Rosji, Słowacji, Białorusi Węgier, Niemiec, Czech, Holandii, Łotwy, Szwecji, a nawet z Argentyny.

W grupie ok. 40 VIP-ów, którzy chcą uczestniczyć w mszy na Błoniach, są m.in.: prezydent Lech Kaczyński, premier Kazimierz Marcinkiewicz, marszałkowie Sejmu i Senatu, a także były prezydent Lech Wałęsa. Do tej pory do krakowskiej kurii nie wpłynęła informacja, czy będzie obecny Aleksander Kwaśniewski.

Nad bezpieczeństwem pielgrzymów podczas celebry na Błoniach będzie czuwać ok. 3,5 tys. policjantów, ponad 7 tys. strażaków, harcerze wspierający służby medyczne oraz ratownicy TOPR i GOPR. W ciągu trzech dni pobytu Benedykta XVI w Małopolsce służbę pełnić będzie ponad 20 tys. policjantów, w tym funkcjonariusze z innych regionów. W samym Krakowie będzie to 16-17 tys. policjantów - ruchu drogowego, prewencji i funkcjonariuszy operacyjnych.

"Niewątpliwie najtrudniejszym dniem dla wszystkich będzie sobota i niedziela, czyli czas w którym na Błoniach odbędą się dwa największe spotkania. Mamy nadzieję, że przy dużej wyrozumiałości i zdyscyplinowaniu pielgrzymów przebiegną one spokojnie" - mówił w środę dziennikarzom zastępca komendanta miejskiego policji w Krakowie mł. inspektor Wacław Orlicki.

Policja apeluje do pielgrzymów m.in. o przybycie na miejsce celebry dwie godziny przed rozpoczęciem uroczystości, słuchanie poleceń służb porządkowych, zabranie ze sobą prowiantu, napojów w plastikowych butelkach, okryć głowy, leków.

"Kraków nie będzie miastem zamkniętym" - zapewnił naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie podinspektor Ryszard Grabski. Jedyną ulicą całkowicie zamkniętą w Krakowie od 26 do 28 maja będzie ul. Franciszkańska. Inne ulice i drogi będą zamykane, jak zapewnia policja, stosownie do trasy i czasu przejazdy kolumny papieskiej.

Główna trasa przejazdu kolumny papieskiej będzie zamykana dla samochodów ciężarowych cztery godziny przed przejazdem, a dla samochodów osobowych - na godzinę przed przejazdem. W promieniu 50 metrów od tej trasy nie będzie ruchu kołowego, obowiązywać będzie także zakaz zatrzymywania się i parkowania samochodów.

Parkingi dla przybywających do Krakowa pielgrzymów zostały wyznaczone przy hipermarketach. Będą one oznaczone takimi samymi kolorami jak wejściówki na msze św., które mają wierni, te same kolory będą miały także służby porządkowe kierujące wiernych na miejsce celebry, a po jej zakończeniu - na parkingi i dworce. Kierowców samochodów osobowych policja prosi o włożenie białej kartki w prawym górnym rogu przedniej szyby.(PAP)

wos/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)