Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraków: Odnowiono mauzoleum bł. Stanisława Kazimierczyka

0
Podziel się:

Konserwatorzy odnowili znajdujące się w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie
mauzoleum bł. Stanisława Kazimierczyka - żyjącego w XV w. zakonnika i kaznodziei, który w
najbliższą niedzielę zostanie ogłoszony świętym.

Konserwatorzy odnowili znajdujące się w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie mauzoleum bł. Stanisława Kazimierczyka - żyjącego w XV w. zakonnika i kaznodziei, który w najbliższą niedzielę zostanie ogłoszony świętym.

W nawie północnej kościoła znajduje się XVII-wieczny ołtarz z wapienia pińczowskiego z alabastrową rzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Poniżej ołtarza została umieszczona trumna ze szczątkami Stanisława Kazimierczyka.

W kolejnych stuleciach wygląd ołtarza - mauzoleum zmieniał się. Początkowo znajdował się tam nagrobek z rzeźbioną postacią Stanisława Kazimierczyka. W XVIII w. zamiast figury nagrobnej pojawiła się drewniana trumna wsparta na złoconych aniołach, dodano też baldachim na kolumnach, który osłaniał postać Matki Boskiej z Dzieciątkiem (później usunięty).

"Nagrobek był polichromowany z zastosowaniem żywych kolorów - czerwieni, zieleni i czerni. Warstwy te zostały jednak usunięte tak starannie, że nie sposób dziś przywrócić tej kolorystyki" - powiedziała dziennikarzom historyk sztuki Joanna Daranowska-Łukaszewska. "Mimo wielu przeróbek i różnych ingerencji, zasadnicza XVII-wieczna część, z pominięciem figury Stanisława Kazimierczyka, w dużym stopniu zachowała się w niezmienionym stanie" - podkreśliła.

Podczas obecnych prac konserwatorzy oczyścili elementy kamienne ołtarza i alabastrową rzeźbę Matki Boskiej, pozostawili barwę naturalnego kamienia, pozłacając jedynie część dekoracji.

Sfinansowane przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa prace trwały od czerwca i kosztowały 113 tys. zł. Jak poinformował dziennikarzy przeor klasztoru Bożego Ciała ks. Dariusz Kaczyński, Stanisław Kazimierczyk, którego Benedykt XVI za kilka dni wyniesie na ołtarze, doszedł do świętości dzięki swojej wytrwałości, sumienności, pokorze i modlitwie. "Dla zakonu to wyjątkowa, historyczna chwila i wielka radość" - mówił ks. Kaczyński.

Przed ołtarzem ze szczątkami Stanisława Kazimierczyka wiele osób modli się o potrzebne w życiu łaski. Już w pierwszym roku po śmierci zakonnika, który zmarł w opinii świętości, odnotowano ponad 170 łask za jego wstawiennictwem.

Stanisław Sołtys, zwany Kazimierczykiem, urodził się 27 września 1433 r. Pochodził z rodziny mieszczańskiej, mieszkającej na Kazimierzu. Całe jego życie było związane z parafią i kościołem Bożego Ciała, w którym jako młody chłopak obserwował pracę zakonników - Kanoników Regularnych. Stanisław ukończył prowadzoną przez kanoników szkołę przyklasztorną, a później studia w Akademii Krakowskiej, gdzie zgłębiał m.in. logikę, gramatykę, retorykę, matematykę, fizykę, astronomię i muzykę. Na wydziale teologicznym otrzymał doktorat.

W wieku 23 lat Stanisław wstąpił do klasztoru Bożego Ciała. Według przekazów już na początku zakonnej drogi odznaczał się niespotykaną pokorą i pracowitością. Po zaledwie roku nowicjatu Stanisław złożył śluby zakonne, a w wieku 25 lat został księdzem. Zajmował się skryptorium i wychowaniem młodych zakonników. Pięć lat później w parafii Bożego Ciała został kaznodzieją i spowiednikiem, w klasztorze zastępował przełożonego i kontynuował wychowywanie młodzieży. Zmarł 3 maja 1489 r., mając 56 lat. Pochowano go pod posadzką w prezbiterium kościoła, a w wieku XVII jego szczątki przeniesiono do ołtarza bocznego. (PAP)

wos/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.