Notowania

wiadomości
20.11.2011 01:07

Kraków: Ponad 500 tys. zł przyniosła XX Aukcja Wielkiego Serca

Rekordowy zysk ponad 500 tys. zł przyniosła w sobotę jubileuszowa XX Aukcja Wielkiego Serca w Krakowie, podczas której licytowano dzieła najwybitniejszych polskich artystów.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Rekordowy zysk ponad 500 tys. zł przyniosła w sobotę jubileuszowa XX Aukcja Wielkiego Serca w Krakowie, podczas której licytowano dzieła najwybitniejszych polskich artystów. *

Cały dochód z licytacji przeznaczony zostanie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Krakowie.

Aukcja Wielkiego Serca to coroczna okazja dla miłośników i kolekcjonerów polskiej sztuki współczesnej zdobycia dzieł artystów, którzy tworzą kanon grafiki i malarstwa polskiego.

W tegorocznej aukcji wystawiono 236 pozycji, blisko 250 prac. Cena wywoławcza każdej pracy wynosiła 100 zł. Obrazy podarowali artyści, ich rodziny lub marszandzi. Uczestnicy licytowali m.in. dzieła Magdaleny Abakanowicz, Edwarda Dwurnika, Jerzego Nowosielskiego i ponad stu innych wybitnych polskich artystów.

Najwyższą cenę, 23 tys. zł, osiągnął olejny obraz "Pejzaż mazowiecki" Tadeusza Dominika z 2009 r.

Aukcja odbywała się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Prowadził ją Andrzej Starmach. Na początku kilkugodzinnej licytacji odebrał ministerialne odznaczenie "Zasłużony dla kultury polskiej". Na zakończenie poinformował, że była to jego ostatnia licytacja, ponieważ "oddaje pole młodym".

Z kolei organizatorzy aukcji - Stowarzyszenie "Wielkie Serce" - uhonorowane zostało odznaką "Honoris gratia", przyznawaną przez prezydenta Krakowa.

"Specjalny ośrodek wychowawczy to nie tylko specjalne wymagania, również specjalne oczekiwania i potrzeby. Padło już pytanie, ile w ciągu tych 20 lat zebraliśmy pieniędzy. Dzisiaj powiem tak: tą kwotą niech będą wyremontowane i urządzone sypialnie w internacie, wyremontowane świetlice, klasy, pracownie, monitoring, komputery, rowery, narty, obozy rehabilitacyjne, wakacyjne, mnóstwo wycieczek, mnóstwo paczek świątecznych i żywnościowych - a przede wszystkim tysiące uśmiechów uczniów oraz opiekunów" - powiedział prezes Stowarzyszenia Wielkie Serce Marek Franaszek.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 im. Jana Matejki w Krakowie jest najstarszą w mieście placówką kształcącą młodzież o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Obecny rok szkolny to już 65. z kolei. W ośrodku uczy się prawie 300 dzieci, z czego ponad 60 mieszka w internacie. Są to dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, bardzo często pochodzące z biednych rodzin.

Stowarzyszenie "Wielkie Serce", które organizuje aukcje, powstało w lutym 2000 roku z inicjatywy wychowawców i pracowników Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Jana Matejki w Krakowie. (PAP)

hp/ jm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz