Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Portal podpowiada jak pomóc rodzicom w aktywnym starzeniu się

0
Podziel się:

Potrzebna jest nowa moda na pomaganie rodzicom w aktywnym starzeniu -
twierdzą twórcy krakowskiego portalu StarsiRodzice.pl i podpowiadają na swych internetowych
stronach dorosłym dzieciom sposoby na dobre przeżywanie starości przez ich rodziców.

Potrzebna jest nowa moda na pomaganie rodzicom w aktywnym starzeniu - twierdzą twórcy krakowskiego portalu StarsiRodzice.pl i podpowiadają na swych internetowych stronach dorosłym dzieciom sposoby na dobre przeżywanie starości przez ich rodziców.

"Jeśli twój tata kończy 65 lub 70 lat, jeśli mama jest już na emeryturze, pomóż im w dobrym przeżywaniu starości" - apelują i wskazują, że istnieje na to wiele prostych sposobów. Należą do nich m.in.: wspólne odwiedziny lokalnego uniwersytetu trzeciego wieku, dbanie o dobrą dietę i sprawność fizyczną, namawianie do aktywności.

Portal w kilku blokach tematycznych omawia podstawowe problemy, z jakimi stykają się dorosłe dzieci starzejących się rodziców, dotyczące zarówno samej starości, jak i symptomów starzenia się, chorób, opieki, sposobów rozmawiania z seniorami i ich lekarzami.

Ważnym elementem portalu są porady ekspertów. "Jeżeli będziemy namawiali osobę starszą do regularnego pomiaru ciśnienia i pacjent trafi do lekarza, bo pomiary wykażą, że ciśnienie jest za wysokie, to mamy szansę zapobiec udarowi u naszego ojca czy matki" - przekonuje np. prof. Tomasz Grodzicki, geriatra, konsultant krajowy ds. geriatrii i ordynator Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"Osteoporoza jest nazywana +cichym złodziejem kości+ - dlatego że nawet przez kilkanaście lat może nie dawać żadnych objawów. Niestety pierwszy dramatyczny symptom, którym jest złamanie, oznacza, że choroba ma już ciężki przebieg" - wyjaśnia z kolei lekarz z gdańskiego Centrum Diagnostyki i Leczenia Osteoporozy Krzysztof Majdyło.

"Wydaje mi się, że mądre dzieci mogą sporo się nauczyć, jeśli chodzi o choroby rodziców. Ta wiedza i zdolność pomagania mają naprawdę ogromne znaczenie" - podkreśla dr hab. med. Tomasz Zdrojewski z Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiej Akademii Medycznej, przewodniczący Komitetu Epidemiologii i Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.

Na portalu omawiane są także inne problemy zdrowotne starszych ludzi, np. ze słuchem, z oczami, choroby nowotworowe, cukrzyca, bezsenność, niedołężność i otępienie starcze. Są też porady dotyczące diety, pracy, stylu życia, ulg i zniżek dla seniorów.

"Wszyscy wiemy, jak ważne jest dbanie o rozwój dzieci. Chwalenie się tym, co zapewniamy naszym pociechom jest modne i popularne. Porozmawiajmy w taki sam sposób o ułatwianiu życia starzejącym się rodzicom, którym wiele zawdzięczamy" - proponuje redaktor naczelny portalu Maciej Zdziarski. (PAP)

hp/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)