Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraków: Powstał mural z tekstami poetów polskich i islandzkich

0
Podziel się:

Cytaty z wierszy poetów polskich i islandzkich widnieją na muralu powstałym
na ścianie budynku Dawnego Składu Solnego w Krakowie. Uroczysta prezentacja malowidła, zajmującego
450 m kw., odbyła się w środę.

Cytaty z wierszy poetów polskich i islandzkich widnieją na muralu powstałym na ścianie budynku Dawnego Składu Solnego w Krakowie. Uroczysta prezentacja malowidła, zajmującego 450 m kw., odbyła się w środę.

Autorami utworów, których fragmenty napisano czarną farbą, są Ewa Lipska, Adam Zagajewski, Agnieszka Wolny-Hamkało, Sjon (Sigurjon Birgir Sigurdsson), Oskar Arni Oskarsson, Kristin Svava Tomasdottir, Ingunn Snaedal.

Teksty znajdują się na tle przygaszonych kolorów: białego, szarego i seledynowego. "Kolory te lekko nawiązują do barw kojarzących się z Islandią" - powiedziała dziennikarzom autorka projektu Paulina Lichwicka, studentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. "Chciałam, aby mural był lekki i swobodny oraz by nie ingerował mocno w przestrzeń - powstał przecież na zabytkowym budynku. Równocześnie malowidło ma być charakterystyczne, rozpoznawalne i widoczne dla osób, które jadą tramwajem lub autobusem" - dodała.

Projekt zatytułowano "Skład poezji: Kraków-Reykjavik". "Reykjavik jest w tym roku szczególnie bliski Krakowowi. Tak jak Kraków jest nieanglojęzycznym miastem literatury UNESCO" - powiedział PAP Robert Piaskowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego (KBF), które nadzorowało starania Krakowa o uzyskanie tytułu miasta literatury UNESCO.

Piaskowski wyraził też zadowolenie, że mural powstał na ścianie Dawnego Składu Solnego. "Budynek jest od dłuższego czasu typowany na siedzibę przyszłego forum literatury. Kraków w pełni na takie forum zasługuje, ponieważ w poniedziałek stał się miastem literatury UNESCO" - wyjaśnił przedstawiciel KBF. "Będziemy się starali przekonać ministra kultury, że w mieście UNESCO powinno powstać takie literackie forum" - dodał.

Jak wyjaśnił, forum literackie byłoby instytucją funkcjonującą jako dom literatury, w którym zatrzymywaliby się pisarze spoza Krakowa. Instytucja mogłaby być też muzeum gromadzącym pamiątki po pisarzach. Forum literatury mogłoby również stać się "interaktywną przestrzenią wykorzystywaną przez literackie stowarzyszenia i fundacje".

Mural "Skład poezji: Kraków-Reykjavik" tworzyło 27 osób przez dziewięć dni. "Zużyli w tym czasie 250 litrów farby, przenieśli 22 tony rusztowań, złamali 17 paznokci, wypili 48 litrów herbaty, zjedli 11,3 kg kabanosów" - poinformowała Olga Brzezińska, jedna z osób nadzorujących tworzenie muralu.

Prezentacja muralu była jednym z punktów programu trwającego w Krakowie Festiwalu Conrada.

Malowidło zostało zrealizowane dzięki staraniom Instytutu Książki, Fundacji Sztuki Nowej Znaczy się, Fundacji Miasta Literatury, Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Mural powstał w ramach projektu "ORT: Wiersze z Polski / Wiersze z Islandii". Realizuje go Instytut Książki. ORT ma promować polską literaturę w Islandii i islandzką w Polsce. Program jest finansowany z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). (PAP)

bko/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)