Notowania

wiadomości
28.04.2011 18:59

Kraków: Premiera w Teatrze im. J. Słowackiego

Polska prapremiera sztuki "Himmelweg. Droga do nieba" Juana Mayorgi w reżyserii Katarzyny Kalwat odbędzie się 6 maja w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - poinformowano w czwartek na konferencji prasowej w teatrze.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Polska prapremiera sztuki "Himmelweg. Droga do nieba" Juana Mayorgi w reżyserii Katarzyny Kalwat odbędzie się 6 maja w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - poinformowano w czwartek na konferencji prasowej w teatrze. *

W swoim dramacie Mayorga nawiązuje do sprawy niemieckiego obozu w Terezinie, wizytowanego w 1944 roku przez wysłanników Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Na czas wizytacji w obozie zbudowano fikcyjne miasteczko. W wymyślonej osadzie wybudowano m.in. bank, sklepy, kawiarnie, ogrody i publiczne łaźnie, a nawet normalne mieszkania. Obecni w tych teatralnych dekoracjach więźniowie wystąpili przed międzynarodowym gremium w rolach ludzi zadowolonych ze swojej zniewolonej egzystencji.

Mayorga, opierając się na znanych mu relacjach, napisał tekst z perspektywy wysłannika Czerwonego Krzyża, który nie może darować sobie, że w obozie uległ iluzji i przyjął fikcję za prawdę.

Dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. J. Słowackiego Krzysztof Orzechowski zastrzegł jednak, że adaptacja Katarzyny Kalwat, studentki IV roku reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie, nie jest sztuką o Holokauście. "Holokaust jest tylko pretekstem do obrachunku z nami, z naszym światem, który jest do budowania fikcji ogromnie skłonny. Budujemy ją na każdym kroku poczynając od hipermarketów, a kończąc na rzeczach po stokroć bardziej poważnych" - powiedział Orzechowski.

"Tworząc to przedstawienie, chciałam powiedzieć coś o świecie dzisiejszym; pokazać, do czego może służyć teatr użyty w sposób instrumentalny, kreujący fikcję dla manipulacji rzeczywistością" - sprecyzowała reżyserka.

Wyjaśniła, dlaczego do takiego ukazania wybrała tekst "Himmelweg" Juana Mayorgi. "Jest to temat, w którym ogniskują się wszystkie najbardziej drażliwe problemy współczesności: problem kamuflowania ludobójstw, problem używania teatru do tworzenia fikcji i przestrzeni wirtualnych, problem kamuflowania prawdy" - tłumaczyła.

Jak powiedziała Anna Burzyńska, kierownik literacki Teatru im. Juliusza Słowackiego, "W +Himmelweg. Droga do nieba+ nie pada żadne zdanie, które byłoby dosłownie wzięte z dokumentów o Terezinie. To bardziej dramat osobisty człowieka".

W głównych rolach "Himmelweg. Drogi do nieba" zagrają aktorzy Teatru im. J. Słowackiego, m.in.: Grzegorz Mielczarek, Tomasz Międzik, Feliks Szajnert, Marta Konarska, Maria Woźniak, Tomasz Augustynowicz. Sztuka wystawiana będzie na Scenie Miniatura.(PAP)

rut/ hp/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz