Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: "Requiem dla Auschwitz" w Filharmonii Krakowskiej

0
Podziel się:

Romska orkiestra oraz chór Filharmonii Krakowskiej wykonają 27 stycznia w
Krakowie "Requiem dla Auschwitz". Utwór z okazji 68. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz
skomponował holenderski artysta romskiego pochodzenia Roger Moreno Rathgeb.

Romska orkiestra oraz chór Filharmonii Krakowskiej wykonają 27 stycznia w Krakowie "Requiem dla Auschwitz". Utwór z okazji 68. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz skomponował holenderski artysta romskiego pochodzenia Roger Moreno Rathgeb.

60-osobowej orkiestrze złożonej z Romów pochodzących z różnych europejskich krajów będzie towarzyszyć 60-osobowy chór krakowskiej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego. "Zbliżający się koncert będzie dla nas wyjątkowy, ponieważ nigdy wcześniej nie akompaniowaliśmy orkiestrze Romów" - podkreśliła na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor chóru filharmonii Teresa Majka-Pacanek. "Requiem wykonywaliśmy wiele razy, ale z takim jeszcze się nie spotkaliśmy. Przesłanie mszy żałobnej jest oczywiste, jednak język i ekspresja tego utworu są wyjątkowe" - zaznaczyła.

"Ten utwór powstał na cześć osób, które okrutnie cierpiały i zginęły w obozie koncentracyjnym. Ma on upamiętniać ofiary hitlerowskiego reżimu i ostrzegać kolejne pokolenia. Historia nie może się powtórzyć" - powiedział PAP autor utworu Roger Moreno Rathgeb.

Dyrektor filharmonii Bogdan Tosza przypomniał, że muzyka romska zawsze była inspirująca, a przesłanie tego requiem jest piękne i oczywiste.

Jak zauważył prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski, Romowie dający ten koncert współpracują z artystami innych narodowości. "Tym razem Romowie grają coś własnego, nikogo nie odtwarzają; tą własnością dzielą się z innymi. Kompozytor requiem to pierwszy Rom, który głośno i z dumą przyznaje się do swojego rodowodu. Mamy przecież wielu znakomitych artystów, nawet w Hollywood. Jednak nie mówią oni chętnie o swoich korzeniach. Mamy nie tylko doskonałe kapele folklorystyczne, ale też świetnych artystów tworzących muzykę poważną" - mówił na konferencji prasowej w Filharmonii Krakowskiej prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce.

"Wreszcie jest okazja, by media napisały coś pozytywnego o Romach, bo na ogół mówi się o nas źle" - powiedział Rathgeb.

Według realizatora koncertu Tomasza Bellera z firmy Pro Arte, ważne jest także to, że 27 stycznia publiczność usłyszy młodych polskich śpiewaków związanych z Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach: Ewelinę Szybilską (sopran), Roksanę Wardengę (mezzosopran), Łukasza Gaja (tenor) i Kamila Zdebela (baryton).

Marcel T'Sas z holenderskiej Fundacji Alfa, współorganizującej przedsięwzięcie, przypomniał, że muzyka łączy ludzi i jest dla nich ucieczką w trudnych chwilach. "Przez muzykę ludzie często mówią o swojej historii, nieraz bardzo bolesnej" - powiedział Holender.

Wcześniej orkiestra romska występowała m.in. w Pradze i Budapeszcie, gdzie z rodzimymi artystami wykonywała "Requiem dla Auschwitz". Z Krakowa Romowie pojadą do Berlina.

Organizację koncertów "Requiem dla Auschwitz" w różnych krajach Europy dofinansowała Unia Europejska.

Co roku 27 stycznia na terenie byłego nazistowskiego obozu Auschwitz odbywają się uroczystości upamiętniające wyzwolenie więźniów. (PAP)

bko/ hes/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)