Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraków: Rozpoczyna się 37. Festiwal JazzJuniors

0
Podziel się:

Amerykański trębacz Michael Patches Stewart, szkocki basista Euan Burton,
holenderski pianista Peter Beets będą wśród gości 37. Festiwalu JazzJuniors. Impreza rozpoczyna się
w Krakowie w czwartek i potrwa tydzień.

bEEExLVN

Amerykański trębacz Michael Patches Stewart, szkocki basista Euan Burton, holenderski pianista Peter Beets będą wśród gości 37. Festiwalu JazzJuniors. Impreza rozpoczyna się w Krakowie w czwartek i potrwa tydzień.

Michael Patches Stewart - jak poinformowali PAP organizatorzy - wystąpi z najlepszymi polskimi jazzmanami. Amerykanin zagra w środę w Centrum Kultury Rotunda i będzie promował swoją najnowszą płytę "On Fire". Na scenie będą mu akompaniować saksofonista Henryk Miśkiewicz, grający na instrumentach klawiszowych Paweł Tomaszewski, gitarzysta Robert Kubiszyn i perkusista Michał Dąbrówka.

Jak opisują organizatorzy, Michael Patches Stewart "to prawdziwa gwiazda światowego jazzu. Trudno inaczej określić artystę, który współpracował z takimi sławami jak Whitney Houston, Diana Ross, Soul II Soul, Quincy Jones, George Duke, Marcus Miller, Earth Wind & Fire, Lenny White czy Al Jarreau. Ten nowoorleańczyk to po prostu najwyższa światowa półka współczesnych trębaczy".

bEEExLVP

Euana Burtona publiczność usłyszy we wtorek w klubie Lizard King. Wraz z nim na scenie pojawią się członkowie jego grupy Occurences: saksofonista Adam Jackson, pianista Tom Gibbs i perkusista Alyn Cosker. "Burton w ostatnim czasie zawładnął muzyczną sceną Wielkiej Brytanii" - opisują organizatorzy. Artysta koncertował z wieloma twórcami muzyki jazzowej m.in. z Guitarist Jonathan Kreisberg's Quartetem z Willem Vinsonem i Markiem Ferberem oraz z ikoną współczesnej perkusji Ari Heonig's Trio wraz z gitarzystą Giladem Hekselmanem.

W niedzielę z kolei w klubokawiarni Forum Przestrzenie melomani posłuchają Petera Beetsa z kontrabasistą Fransem van Geestem i perkusistą Martijnem Vinkem. "Peter Beets jest uważany jest za spadkobiercę sławnego pianisty i kompozytora Oscara Petersona i jednego z najlepszych europejskich pianistów jazzowych. Występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata oraz na najważniejszych festiwalach z Nord Sea Jazz i Montreux na czele" - podkreślają organizatorzy. Holender od 2004 r., co jakiś czas, koncertuje w Polsce. Uczestniczył m.in. w Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Bielskiej Zadymce Jazzowej, Komendzie Jazz Festivalu w Słupsku.

Wśród polskich artystów, którzy wezmą udział w JazzJuniors będą m.in. saksofonista i klarnecista Mikołaj Trzaska z amerykańsko-szwedzkim składem oraz pianista Artur Dutkiewicz.

Jak co roku w ramach festiwalu odbędzie się konkurs na najlepszych młodych muzyków. W tym roku jury spośród 24 zgłoszonych polskich oraz zagranicznych grup i artystów zakwalifikowało pięć. Przesłuchania odbywać się będą w niedzielę w Forum Przestrzenie. Na zwycięzcę czeka nagroda finansowa.

bEEExLVV

Organizatorem JazzJuniors jest Centrum Kultury Rotunda.

Projekt dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

bko/

bEEExLWq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)