Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraków: Rzeźby kinetyczne w Muzeum Manggha

0
Podziel się:

Kilkanaście rzeźb kinetycznych, czyli poświęconych ruchowi, autorstwa
rzeźbiarza i dizajnera Piotra Bożyka, można od środy oglądać na wystawie "Kinetyki" w Muzeum Sztuki
i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Kilkanaście rzeźb kinetycznych, czyli poświęconych ruchowi, autorstwa rzeźbiarza i dizajnera Piotra Bożyka, można od środy oglądać na wystawie "Kinetyki" w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Według autora wystawionych prac, sztuka kinetyczna, której tematem jest ruch, nie jest w Polsce popularna. Jego opinię podzieliła dyrektor Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Bogna Dziechciaruk-Maj, która przyznała, że muzeum prezentowało do tej pory różnego rodzaju dzieła sztuki, ale "takich prac jeszcze nie pokazywało".

Artysta wykonał rzeźby-kinetyki głównie z drewnianych elementów, przypominających figury geometryczne. Według historyka sztuki, Andrzeja Szczerskiego, "kinetyki pozwalają stwierdzić, że geometrię należy uznać za naukę humanistyczną".

Autor kinetyk powiedział PAP, że wystawę przygotowywał kilka lat. Inspirację czerpał z otaczającego go świata, "ze spojrzeń ludzkich oczu", ale jego natchnieniem - jak wyjawił - była przede wszystkim muza - tajemnicza kobieta. Tłumaczył, że w swojej sztuce przeżycia przekłada "na ruch i czas" i aby zrozumieć jego twórczość "człowiek musi wejść w interakcję z rzeźbą".

Każde dzieło Bożyka ma nazwę, np. "Dreszcz", "Pożądanie", "Zauroczenie", "Próba lotu". Ponadto do każdej rzeźby - na wystawie jest ich prezentowanych 14 - została skomponowana muzyka. Kompozycje są nieustannie odtwarzane, jedna po drugiej, stanowiąc muzyczne tło dla wystawy. Autorami muzyki jest polsko-fińskie małżeństwo: Agnieszka Waligórska-Siren i Pekka Siren.

Ekspozycja potrwa do 26 sierpnia. (PAP)

bko/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)