Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Spadek po Nowosielskim nabył jego przyjaciel i marszand A. Starmach

0
Podziel się:

Przed krakowskim sądem zakończył się we wtorek proces o spadek po zmarłym w
lutym 2011 r. artyście Jerzym Nowosielskim. Sąd orzekł, że na mocy testamentu artysty spadek nabywa
w całości Andrzej Starmach, marszand i przyjaciel artysty, prezes Fundacji Nowosielskich.

Przed krakowskim sądem zakończył się we wtorek proces o spadek po zmarłym w lutym 2011 r. artyście Jerzym Nowosielskim. Sąd orzekł, że na mocy testamentu artysty spadek nabywa w całości Andrzej Starmach, marszand i przyjaciel artysty, prezes Fundacji Nowosielskich.

Początkowo sąd badał w jednym postępowaniu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, złożony przez Andrzeja Starmacha i udokumentowany testamentem artysty na jego rzecz, oraz wniosek trzech osób z dalszej rodziny artysty, które domagały się sporządzenia spisu inwentarza.

Podczas pierwszej rozprawy w czerwcu 2011 roku sąd postanowił wezwać do udziału w charakterze uczestników postępowania kilka osób z dalszej rodziny artysty. Ostatecznie jednak nikt nie zgłosił się z roszczeniami spadkowymi.

We wtorek sąd wydał orzeczenie, że spadek po Jerzym Nowosielskim nabył na mocy testamentu notarialnego Andrzej Starmach.

W rozmowie z PAP Andrzej Starmach podkreślił, że postanowienie sądu jest jeszcze nieprawomocne, ale daje nadzieję na uporządkowanie spraw związanych ze spuścizną po Jerzym Nowosielskim. Poinformował, że po załatwieniu wielu jeszcze spraw formalnych chciałby w domu artysty utworzyć muzeum.

Jerzy Nowosielski zmarł w Krakowie 21 lutego 2011 roku w wieku 88 lat. Był malarzem, rysownikiem, scenografem, jednym z najwybitniejszych pisarzy ikon, autorem prac o malarstwie i ikonach. Był współzałożycielem Grupy Krakowskiej II, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W swojej twórczości łączył sztukę Wschodu i Zachodu. Znany jest przede wszystkim jako autor malowideł ściennych, ikonostasów i polichromii w świątyniach katolickich i prawosławnych. Malował też martwe natury, pejzaże i kompozycje abstrakcyjne. (PAP)

hp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)