Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraków: Spotkanie służb celnych w ramach Partnerstwa Wschodniego

0
Podziel się:

Polska prezydencja wzmocniła współpracę celną na wschodniej granicy Unii
Europejskiej w ramach Partnerstwa Wschodniego - ocenił w czwartek Walter Deffaa, dyrektor generalny
Dyrekcji Generalnej ds. Podatków i Unii Celnej w Komisji Europejskiej (DG TAXUD).

Polska prezydencja wzmocniła współpracę celną na wschodniej granicy Unii Europejskiej w ramach Partnerstwa Wschodniego - ocenił w czwartek Walter Deffaa, dyrektor generalny Dyrekcji Generalnej ds. Podatków i Unii Celnej w Komisji Europejskiej (DG TAXUD).

"Dzięki polskiej prezydencji widzimy, że temat ten stał się tematem priorytetowym" - zaznaczył Deffaa, który uczestniczy w rozpoczętym w Krakowie seminarium wysokiego szczebla poświęconym współpracy celnej w ramach unijnej Wschodniej Polityki Sąsiedztwa. Konferencja, w której uczestniczy ponad 100 przedstawicieli urzędów celnych, odbywa się w ramach polskiej prezydencji.

Algirdas Semeta, unijny komisarz ds. podatków, unii celnej, audytu i zwalczania nadużyć finansowych, który w ostatniej chwili odwołał przyjazd do Krakowa, w specjalnie nagranym wystąpieniu przypomniał, że poprzednie spotkanie na ten temat (w kwietniu tego roku w Budapeszcie) służyło wypracowaniu szczegółowego harmonogramu działań, a krakowskie seminarium ma się skupić na ich wdrażaniu.

Wymienił trzy obszary we współpracy służb celnych w ramach Partnerstwa Wschodniego, dla których należy poszukiwać konkretnych rozwiązań: wymiana informacji pomiędzy służbami celnymi poszczególnych państw, ułatwienia w tranzycie na obszarze objętym Partnerstwem oraz realizacja strategii modernizacji służb celnych.

Uczestniczący w krakowskim spotkaniu sekretarz generalny Światowej Organizacji Celnej (WCO) Kunio Mikuriya zadeklarował wsparcie ze strony WCO dla współpracy celnej w ramach Partnerstwa Wschodniego.

"W pełni popieramy działania podjęte przez Komisję Europejską, są one zbieżne z działaniami podejmowanymi przez WCO. Chcemy też ze swojej strony pomóc, poprzez umożliwienie korzystania z narzędzi opracowywanych przez naszą organizację" - zaznaczył Mikuriya.

Jak mówił, organizacja poprzez stworzenie na początek regionalnych systemów wymiany informacji i rozpowszechniania dobrych praktyk, chce docelowo ustanowić globalną sieć współpracy służb celnych.

Szef polskiej Służby Celnej Jacek Kapica podkreślił, że krakowska konferencja jest najważniejszym wydarzeniem organizowanym przez Służbę Celną w ramach prezydencji.

Partnerstwo Wschodnie w ramach współpracy celnej obejmuje takie kraje, jak: Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Azerbejdżan, Gruzja i Armenia. Jego celem jest włączenie ich administracji celnych w polskie i europejskie standardy działania oraz wspieranie ich rozwoju.

Jak zaznaczył Kapica, celem polskiej prezydencji jest przyjęcie na forum unijnym Planów Działania w obszarze celnym dla administracji celnych krajów Partnerstwa. W czasie polskiej rezydencji przygotowano takie plany dla Ukrainy, Mołdawii i Białorusi. Wciąż trwają prace nad planami dla Gruzji, Azerbejdżanu i Armenii. (PAP)

rgr/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)