Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraków: W listopadzie Festiwal Twórczości "Korowód"

0
Podziel się:

Koncerty prezentujące twórczość Jana Kantego Pawluśkiewicza oraz Wojciecha
Bellona znalazły się w programie III edycji Festiwalu Twórczości "Korowód" , który będzie trwać w
Krakowie od 12 do 20 listopada.

Koncerty prezentujące twórczość Jana Kantego Pawluśkiewicza oraz Wojciecha Bellona znalazły się w programie III edycji Festiwalu Twórczości "Korowód" , który będzie trwać w Krakowie od 12 do 20 listopada.

Pomysłodawcą i organizatorem jest Fundacja Piosenkarnia Anny Treter, która od lat wspiera młodych twórców i propaguje piosenkę literacką.

"Chcemy aby co roku festiwal poświęcony był twórczości innego wybitnego artysty. Od samego początku jego głównym założeniem było promowanie twórczości ambitnej i ponadczasowej, która jednocześnie byłaby wdzięcznym tematem dla młodych ludzi biorących udział w konkursie" - wyjaśniła Treter.

Pierwszy festiwal w 2008 roku w całości poświęcony był twórczości Marka Grechuty. Rok później przybliżył słuchaczom twórczość poety i autora tekstów - Leszka Aleksandra Moczulskiego.

"W tym roku zaproponujemy publiczności dwa koncerty monograficzne. Jeden z nich to piosenki zmarłego przed 25-ciu laty Wojciecha Bellona - twórcy zespołu Wolna Grupa Bukowina. Piosenki te zabrzmią zarówno w oryginalnych wersjach, jak i w zupełnie nowych aranżacjach i wykonaniach. Drugi koncert będzie prezentacją wybranych piosenek i pieśni Jana Kantego Pawluśkiewicza - znakomitego kompozytora krakowskiego" - zapowiedziała Treter.

W części konkursowej odbędzie się finał ogólnopolskiego konkursu twórców i wykonawców "Piosenkarnia". W tegorocznej edycji młodzi twórcy mogli zaproponować w konkursie własne utwory, mogli także korzystać z twórczości wybitnych polskich autorów i kompozytorów. Finałowa rywalizacja odbędzie się w dwóch kategoriach: na najlepszą prezentację artystyczną (o zwycięstwie zadecyduje wykonanie, dobór i oryginalność repertuaru) oraz na najlepszą piosenkę.

Koncert Galowy pt. "Nie przerywajcie zabawy", który odbędzie się 20 listopada w Operze Krakowskiej, przypomni piosenki i pieśni Jana Kantego Pawluśkiewicza w nowej aranżacyjnej odsłonie i wykonaniach takich artystów jak: Elżbieta Towarnicka, Beata Rybotycka, Anna Szałapak, Anna Treter, Magda Steczkowska, Joanna Kulig, Grzegorz Turnau, Maciej Zakościelny, Kapela Brodów.

Koncert "Pieśni Łagodnych" ma być - w założeniu organizatorów - hołdem złożonym Wojciechowi Bellonowi w 25. rocznicę jego śmierci. Wystąpi nie tylko założona przez niego Wolna Grupa Bukowina, lecz także cała plejada jego przyjaciół, wśród których znajdą się m.in.: Małgorzata Ostrowska, Maciej Balcar, Grzegorz Bukała, Jerzy Filar, Jacek Kleyff, Krzysztof Myszkowski, Krzysztof Piasecki, Jorgos Skolias, Tomasz Wachnowski. Oba koncerty poprowadzi Andrzej Poniedzielski.

W ramach festiwalu wystąpi także Robert Kasprzycki Trio z materiałem przekrojowym z trzech płyt "Niebo do wynajęcia", "Światopodgląd", "Piosenki i nie" oraz przygotowanymi specjalnie na potrzeby tego wydarzenia utworami jego artystycznych mistrzów, wywodzących się z nurtu piosenki autorskiej. (PAP)

rgr/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)