Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kraków: Warsztaty i pokazy tańców z Angoli - od piątku do niedzieli

Kizomba, tarraxinha, semba, kuduro i afrohouse - to nazwy tańców angolskich, których warsztaty i pokazy odbędą się w ramach drugiej edycji Angolan Festival. Impreza trwać będzie w Krakowie od piątku do niedzieli.

Jak poinformował PAP koordynator przedsięwzięcia Michał Górka, zajęcia poprowadzą doświadczeni instruktorzy tańców - z Polski, Angoli i Kongo. "Dla Polaków Angola jest odległym krajem. Wiele osób nie wie nawet, że państwo to leży na zachodnim wybrzeżu Afryki. Zachęcam gorąco do udziału w tym - jak dotąd - największym w Krakowie wydarzeniu poświęconym kulturze angolskiej. Spodoba się ono każdemu, kto choć trochę interesuje się egzotycznymi kulturami" - powiedział koordynator.

Oprócz warsztatów tanecznych, w programie wydarzenia znalazły się koncerty współczesnej muzyki angolskiej i karaibskiej. Na scenie w Krakowie wystąpią m.in. polscy didżeje, a także piosenkarze z Portugalii i Kuby.

Tańce angolskie wywodzą się z tradycyjnych rytmów afrykańskich i latynoskich karnawałów. Ich współczesna wersja rozwinęła się w latach 50. XX w. Tańczy się je bez pary oraz w parze (były jednymi z pierwszych tańców afrykańskich wykonywanymi w parze). Taniec wykonuje się głównie do dźwięków muzyki elektronicznej.

Do najpopularniejszych tańców angolskich należą kizomba i tarraxinha (czyt. tarraszinia), które - w przeciwieństwie do energicznej semby, kuduro i afrohouse - charakteryzują się wolniejszym tempem i spokojniejszymi ruchami tancerzy.

Pierwsze lekcje tańców angolskich odbyły się w Polsce ponad sześć lat temu w Warszawie. Poprowadził je instruktor z Portugalii. "Tańce szybko spodobały się Polakom, więc do dzisiaj kontynuujemy zajęcia. Z roku na rok obserwujemy wzrost liczby kursantów" - powiedziała PAP tancerka Aleksandra Leszczewicz, która zainicjowała pierwsze zajęcia tańców angolskich w Polsce. W jej ocenie tylko w stolicy tańców angolskich uczy się kilkaset osób. Wielu zainteresowanych kursami mają też ośrodki w Gdańsku, Poznaniu i Łodzi. W Warszawie co roku, od czterech lat, odbywają się festiwale tańców angolskich.

W Europie tańce te najbardziej są znane w Portugalii, która kolonizowała Angolę. Polska - zdaniem Leszczewicz - jest obok Wielkiej Brytanii i Francji jednym z europejskich krajów, gdzie tańce angolskie cieszą się dużą popularnością.(PAP)

bko/ abe/

PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.