Notowania

wiadomości
08.02.2013 12:03

Kraków wśród 10 najatrakcyjniejszych miast na świecie dla outsourcingu

Kraków znalazł się wśród 10 najatrakcyjniejszych miast na świecie dla inwestycji z sektora outsourcingowego w najnowszym zestawieniu "Tholons Top outsourcing cities 2013". W tym roku stolica Małopolski awansowała z miejsca 11. na 10., zastępując Szanghaj.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kraków znalazł się wśród 10 najatrakcyjniejszych miast na świecie dla inwestycji z sektora outsourcingowego w najnowszym zestawieniu "Tholons Top outsourcing cities 2013". W tym roku stolica Małopolski awansowała z miejsca 11. na 10., zastępując Szanghaj.

Jak poinformowano w piątkowym komunikacie, Kraków stał się też pierwszym wschodnioeuropejskim miastem w Top 10 dla tego typu lokalizacji.

Ranking dotyczący najlepszych lokalizacji dla outsourcingu corocznie opracowuje międzynarodowa firma Tholons, zajmująca się doradztwem strategicznym w zakresie outsourcingu i inwestycji.

"Awans Krakowa to kolejny dowód na to, że dynamicznie rośnie konkurencyjność naszego kraju wobec globalnych liderów sektora, takich jak Indie i Chiny. Co więcej, w czołowej setce znalazły się także Warszawa (miejsce 36.) oraz Wrocław (miejsce 75.)" - podkreślono w komunikacie. W ubiegłorocznej edycji Warszawa zajęła 38. miejsce, a Wrocław 78.

Raport "Tholons Top 100 outsourcing cities 2013" dzieli globalnych liderów outsourcingu na cztery grupy: lokalizacje o ugruntowanej pozycji, miasta wschodzące, aspirujące oraz obserwowane jako dysponujące dużym potencjałem. W tym roku w rankingu znalazły się trzy polskie miasta: Kraków (zaliczony do czołowej, pierwszej grupy), Warszawa (miasto wschodzące) i Wrocław (zaliczony do grupy obserwowanych).

Zestawienie powstaje w oparciu o szeroki wachlarz kryteriów, m.in. ilość i jakość zasobów ludzkich, wykształcenie pracowników dostępnych na danym rynku pracy, koszty prowadzenia działalności, dostępną infrastrukturę, ryzyko inwestycyjne i jakość życia.

Autorzy raportu zaliczyli region Europy Wschodniej, w tym Polskę, do tzw. wielkiej trójki lokalizacji o największym potencjale rozwoju w obrębie sektora outsourcingowego. Pozostałe regiony o największym znaczeniu dla sektora to Azja Południowo-Wschodnia i Ameryka Południowa.

Jak czytamy w opracowaniu, o pozycji tych lokalizacji zadecydowały m.in.: wdrożenie programów rozwoju kapitału ludzkiego, intensywne działania promocyjne, a także rozwój infrastruktury, w szczególności w obszarze IT.

Według Przemysława Berendta, wiceprezesa ABSL - organizacji zrzeszającej najważniejsze firmy świadczące nowoczesne usługi biznesowe w Polsce, w grudniu 2012 r. centra usług biznesowych znajdujące się w naszym kraju zatrudniały łącznie ponad 100 tys. osób.

W samym Krakowie, najważniejszym ośrodku outsourcingu w kraju, działa mniej więcej 50 firm zajmujących się obsługą procesów biznesowych; pracuje w nich prawie co czwarty rodzimy pracownik sektora (ok. 23 proc.).

Przedstawiciele firm sektora podkreślają, że Kraków spełnia wszystkie wymogi inwestorów. Zaliczono do nich m.in.: dostępność wykwalifikowanych kadr, rozwiniętą infrastrukturę czy silną bazę akademicką. W mieście zainwestowały do tej pory takie firmy jak m.in.: Shell, Capgemini, UBS, HSBC, Luxoft, Accounting Plaza Central Europe, HCL Poland, Hewitt Associates, Hitachi Data Systems, IBM BTO Bussines Consulting Services i State Street Services. (PAP)

rgr/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz