Notowania

wiadomości
06.02.2013 16:01

Kraków: Wystawa "Dziady" w Bunkrze Sztuki

Stare wózki należące do złomiarzy, węgiel oszlifowany na kształt kamieni szlachetnych, a także projekty domów naszkicowane przez bezdomnych Ślązaków wystawił Bunkier Sztuki w Krakowie. Ekspozycja "Dziady" artysty Łukasza Surowca czynna będzie do 3 marca.

Podziel się
Dodaj komentarz

Stare wózki należące do złomiarzy, węgiel oszlifowany na kształt kamieni szlachetnych, a także projekty domów naszkicowane przez bezdomnych Ślązaków wystawił Bunkier Sztuki w Krakowie. Ekspozycja "Dziady" artysty Łukasza Surowca czynna będzie do 3 marca.

Tytuł wystawy nawiązuje do spektaklu "Dziady" w reżyserii Konrada Swinarskiego, którą krakowski Stary Teatr wystawił w 1973 r. Zagrali w niej m.in. krakowscy żebracy.

"Kultura i sztuka mogą pomóc bezdomnym, często zagubionym we współczesnym świecie, odnaleźć się i przystosować do życia w społeczeństwie" - powiedział PAP autor wystawy, który od kilku lat śledzi życie zmarginalizowanych mieszkańców Śląska. Surowiec rozmawia z bezdomnymi, śledzi ich losy i chce przyczynić się do zmiany ich sytuacji życiowej.

Artysta poprosił ich, żeby oszlifowali bryły węgla i nadali im kształt kamieni szlachetnych. W rezultacie powstało ok. 300 czarnych błyszczących kamieni, które Surowiec nazwał "czarnymi diamentami" i zaprezentował w jednym z pomieszczeń Bunkra Sztuki.

W innym pomieszczeniu znalazło się 40 wózków należących niegdyś do złomiarzy. "Dzięki finansom uzyskanym od rządu belgijskiego, kupiłem nowe wózki. Dałem je złomiarzom w zamian za te stare, które są w tej sali" - powiedział artysta. Na ścianach tego samego pomieszczenia zawisło też 40 zdjęć twarzy właścicieli starych wózków.

Według Surowca negatywny stereotyp złomiarza jest fałszywy. "Bezdomni, którymi często są złomiarze, nie marzą o pomocy. Chcą oni na ogół tylko własnego kąta, kawałka ziemi, gdzie mogliby spokojnie żyć. Nie zamierzają nikomu celowo przeszkadzać" - mówił Surowiec.

Wielu bezdomnych, na prośbę artysty, narysowało swoje wymarzone domy. Szkice, które także można zobaczyć na wystawie, nie pokazują bogatych willi ani zamków. Przedstawiają małe i skromne domki. Według tych rysunków Surowiec zbudował kilka drewnianych szkieletów budynków - można je zobaczyć w górnej części Bunkra Sztuki.

W podziemiach galerii jest z kolei tzw. "poczekalnia". W białym pomieszczeniu, pozbawionym okien i jakichkolwiek rekwizytów, bezdomni znajdą schronienie. "Mogą tu poczekać do jutra, na lepszą pogodę, na wiosnę" - mówił Surowiec. W najbliższe dni artysta zamierza chodzić po Krakowie i informować bezdomnych o możliwości przyjścia do "poczekalni" w Bunkrze Sztuki.

Łukasz Surowiec jest artystą sztuk wizualnych. Studiował sztukę na uczelniach w Krakowie, Poznaniu i Berlinie. Brał udział w 7. Berlin Biennale z projektem "Berlin-Birkenau" (artysta wykopał kilkaset brzóz, które rosły wokół byłego obozu Auschwitz, przywiózł je do Berlina, gdzie następnie zostały posadzone w miejscach publicznych). Mieszka i pracuje w Bytomiu. (PAP)

bko/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz