Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraków: Wystawa "Grzegorz Rosiński - mistrz ilustracji i komiksu"

0
Podziel się:

Retrospektywną wystawę prac Grzegorza Rosińskiego - rysownika i ilustratora,
autora legendarnych już serii "Thorgal" i "Kapitan Żbik" - będzie można od środy oglądać w Muzeum
Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Retrospektywną wystawę prac Grzegorza Rosińskiego - rysownika i ilustratora, autora legendarnych już serii "Thorgal" i "Kapitan Żbik" - będzie można od środy oglądać w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Na wystawie "Grzegorz Rosiński - Mistrz ilustracji i komiksu. Wystawa retrospektywna" zaprezentowano blisko tysiąc prac artysty, ukazujących kolejne etapy jego kariery: począwszy od sprawnych warsztatowo dziecięcych prób rysunkowych i studiów artystycznych w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, poprzez późniejszą współpracę z magazynami i wydawnictwami książkowymi czy realizację zadań z zakresu grafiki warsztatowej, aż po ilustracje komiksowe, które zapewniły Rosińskiemu europejską renomę.

Wśród prac, które udało się zgromadzić na wystawie, znajdują się gotowe plansze do takich serii, jak "Thorgal", "Yans", "Zemsta hrabiego Skarbka", "Kapitan Żbik" czy "Western", oraz studia i szkice poszczególnych postaci. Są także projekty okładek, tworzone w wersji olejnej na płótnie. Na wystawie prezentowane są także grafiki, ilustracje książkowe, rysunki satyryczne, plakaty edukacyjne, okładki książek i płyt, pocztówki.

Jak podkreślają organizatorzy wystawy, różnorodność tematów poruszanych w ilustracjach oraz niezwykła łatwość odnajdywania się w różnych stylistykach, plasują Rosińskiego w ścisłej czołówce europejskich rysowników, czyniąc go jednym z najbardziej wszechstronnych żyjących twórców komiksu.

"Ta różnorodność wynika z tego, że każda książka jest inna i do każdego autora trzeba znaleźć inne podejście i inne środki wyrazu. Dlatego się wczuwam w każdy tekst i staram się znaleźć środki jak najbardziej adekwatne" - wyjaśniał artysta podczas wtorkowej konferencji prasowej przed wernisażem wystawy.

"Unikam sprawności warsztatowej w jakiejkolwiek technice, ponieważ gdybym coś opanował do końca, przestałoby mnie to bawić" - powiedział Rosiński. Według niego, "gdyby rysownik miał jednakowe środki wyrazu i był za to chwalony - byłaby to jego klęska". "Fascynował mnie brak sprawności, bo wiedziałem, że muszę to opanować, natomiast samo mistrzostwo jest nudne" - dodał. Pytany, skąd czerpie inspiracje do kreowania światów wyjaśnił: "Zamykam oczy i wtedy wiem wszystko".

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli (gdzie była już prezentowana) w partnerstwie z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i Muzeum Narodowym w Kielcach (gdzie będzie prezentowana). W Krakowie potrwa do 10 listopada.

Grzegorz Rosiński, polski rysownik komiksów, grafik i malarz, urodził się w 1941 r. w Stalowej Woli. Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przez 10 lat tworzył ilustracje książkowe i komiksy z serii "Legendarna historia Polski", "Kapitan Żbik", "Pilot śmigłowca". W 1976 roku wyjechał do Belgii, gdzie poznał Jeana Van Hamme'a, który zaproponował Rosińskiemu tworzenie rysunków do nowej serii komiksowej "Thorgal". Seria ukazuje się w formie albumów nieprzerwanie od 1980 roku. Rosiński wraz z Jeanem Van Hamme'em stworzyli jeszcze m.in. wielokrotnie nagradzaną opowieść "Szninkiel".

Od 1992 roku Rosiński mieszka w Szwajcarii. Jest laureatem wielu nagród komiksowych, w tym Grand Prix Saint-Michel i Grand Prix Albert Uderzo na komiksowych festiwalach za całokształt twórczości. W 2006 roku otrzymał w polskiej ambasadzie w Bernie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia artystyczne i zasługi dla kultury polskiej. Rok później został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. W 2010 roku otrzymał belgijski Order Leopolda II. (PAP)

hp/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)