Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraków: Wystawa o odmienności i odmieńcach

0
Podziel się:

O odmienności, naszym postrzeganiu obcych, uprzedzeniach, ale i fascynacji
innością opowiada wystawa "My i oni. Zawiła historia odmienności", którą od środy będzie można
oglądać w Międzynarodowym Centrum Kultury (MCK) w Krakowie.

O odmienności, naszym postrzeganiu obcych, uprzedzeniach, ale i fascynacji innością opowiada wystawa "My i oni. Zawiła historia odmienności", którą od środy będzie można oglądać w Międzynarodowym Centrum Kultury (MCK) w Krakowie.

W galerii MCK prezentowanych jest ponad sto prac m.in. ryciny Albrechta Duerera, Pietera Bruegla Starszego, Martina Schongauera, V clava Hollara, Jacquesa Callota. Widzowie mogą zobaczyć, jak wyobrażał sobie mieszkańców krańców świata Hartmann Schedel w XV-wiecznej "Kronice świata" i jak ilustrowane były księgi o potworach z przełomu XVI i XVII wieku.

Na wystawie pokazywane są także ilustracje z albumów medycznych i przyrodniczych, ryciny satyryczne, XIX-wieczne ilustracje prasowe, komiksy i plakaty z połowy XX w. oraz filmy.

"Wydaje nam się, że dawniej było inaczej. Tymczasem, jak pokazuje także ta wystawa, tak naprawdę zmieniamy się, ale kopiując" - mówiła PAP kuratorka wystawy Anna Olszewska. "W żadnej epoce nie mamy sytuacji, w której inny jest oceniany jednoznacznie. Kilka postaw, które staramy się pokazać na tej wystawie wzajemnie się ze sobą przeplata. Zmieniają się akcenty" - dodała.

Według Olszewskiej na wystawie można znaleźć prace, które drażnią, które zachwycają mistrzostwem artystycznym i które ukazują ludzkie cierpienia, ale też takie, które będą widza bawić.

Większość pokazywanych prac pochodzi z Gabinetu Rycin Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, są też dzieła ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej i kolekcji prywatnych.

"Ta wystawa generuje wiele interesujących pytań i zmusza nas, by stawić czoło rozmaitym naszym stereotypom i uprzedzeniom" - mówiła PAP dyrektor Biblioteki Naukowej PAU i PAN dr Karolina Grodziska. "Inni są tu i teraz, w rozmaitych epokach. To nie tylko Piktowie czy Polinezyjczycy. Innym jest filozof wyznający inne poglądy, przedstawiciel odmiennej opcji politycznej i przedstawiciel innej religii. Wokół tej wystawy i materiału ikonograficznego rodzą się ciekawe pytania, które sobie samym możemy zadać" - dodała.

Wystawa "My i oni. Zawiła historia odmienności" została podzielona na cztery części. "Dziwo" to prezentacja portretów mitycznych ras, typów ludzkich, wizerunków ekscentryków. "Wróg" opowiada o odmieńcu niechcianym - chorych, opętanych, włóczęgach, ludziach odmiennych poglądów politycznych i religijnych. "Odmieńcy spersonalizowani" to ludzie, których inność została zaakceptowana - olbrzymi, potomkowie sławnych rodów. Część "Bohaterowie i antybohaterowie" jest z kolei poświęcona postaciom, których odmienność fascynuje, jak Batman czy Drakula.

Ekspozycja potrwa do 5 czerwca. Towarzyszyć jej będą wykłady, pokazy filmów i dyskusje o książkach poświęconych wielokulturowości. W najbliższą niedzielę w południe możliwe będzie zwiedzanie ekspozycji z jej kuratorką. (PAP)

wos/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)